Taşıma Su İle Değirmen Dönmez Atasözü İle İlgili Kompozisyon

Taşıma Su İle Değirmen Dönmez Atasözü İle İlgili Kompozisyon

Taşıma su ile değirmen dönmez atasözü insanların kendilerine ait sürekli gelir getiren bir işlerinin ya da kaynaklarının olmaması halinde başkalarının yardımları ya da verdikleri ile uzun süre geçimlerini sağlayamayacakları anlamına gelmektedir .

Hazıra dağlar dayanmaz diye bir atasözümüz vardır.  Mesela bir kişiye babadan ya da dededen büyük bir miras kalsa , kişi bu miras ile bir is kurup üretim yapmadığı sürece kısa zamanda elindeki para ne kadar çok olursa olsun bitecektir. Çünkü bu kişi sürekli tüketmekte hiç üretmemektedir . Başka bir sorun da şudur:  Bazı insanlar çalışmak yerine hep birilerinden ya da devletten gelen yardımlarla hayatını devam ettirmeye çalışır.  Böylesi insanlar da hata yapmaktadır.  Çünkü atalarımız " elden gelen öğün olmaz o da vaktinde bulunmaz " demişlerdir.  Yani başkalarının yardımı er geç kesilir. Kişi kendi imkanlarını kendi oluşturmalıdır.

Başkalarına muhtaç olmamak için, acaba kimden ne yardım gelecek umuduyla yaşamamak için,  elimiz ayağımız tuttuğu sürece kendi kazancımızı  kendimiz sağlamalıyız. 


0 Comments:

Yorum Gönder

Deneme