İletişim Formu

Büyük Lokma Ye, Büyük Söz Söyleme Atasözü İle İlgili Kompozisyon Yazınız .


Büyük Lokma Ye, Büyük Söz Söyleme Atasözü İle İlgili Kompozisyon Yazınız .

Hayatta her zaman  ne oldum  dememeli , ne olacağız diyerek ileriyi düşünmeli ,  büyük laflar etmekten her zaman kaçınmalıyız .  Hiçbir insanı yaptığı yanlışlardan dolayı ,  bize ilginç gelen aldığı kararlardan dolayı asla kınamamalıyız ve yargılamamalıyız .  Çünkü geleceğin ne getireceği hiç belli olmadığı için biz de aynı hataları yapabiliriz . Bunun için her zaman kendimizi bilmeliyiz, mütevazı olmalıyız ve büyük konuşmamalıyız .

Büyük konuştuğumuz takdirde  bizim de aynı şeyler başımıza gelebilir ve daha da  fazlası olabilir . Bunun için ilk olarak   insanlara asla tepeden bakmamalıyız , ben olsam bu hatayı asla yapmazdım ya da ben bu duruma asla düşmezdim gibi kendini beğenmiş laflar etmemeliyiz . Hayat  biz insanlar içindir . İnsanoğluyuz hepimiz ne de olsa . Beşer şaşar diye boşuna dememiş atalarımız .  Hiç kimseyi  ayıplamamalıyız , hor görmemeliyiz . Yapılan hataları hoş görmeliyiz , alınan  farklı kararlara saygılı olmalıyız . İnsanları asla kınamamalıyız . Örneğin; komşunun kızı Bade okulu yarıda bırakmış , ben olsam asla aileme böyle bir şey yapmazdım gibi büyük laflar etmemeliyiz . Çünkü gün gelir çeşitli sebeplerden dolayı biz de okulu yarıda bırakmak zorunda kalabiliriz . Onun için  büyük söz söylemeyin ve hiç kimseyi de yaptıklarından dolayı yargılamayın . Ayrıca insanları yargılamak da bize düşmez .

 Yargılayan  ve hesap soran sadece Yüce Allah'tır. Onun için de  iyimser olmalıyız, insanları olduğu gibi kabul etmeliyiz, asla büyük söz konuşmamalıyız. Büyük lokma ye büyük söz söyleme sözü boşa söylenmemiştir.

1 Yorum

Yorumlarınızı yorumlama biçimini 'Anonim' seçerek isim, mail, adresi vb. yazmak ile uğraşmadan kolayca yayınlayabilirsiniz. Küçük bir teşekkürün bile bizim için çok önemli ve değerli olduğunu unutmayın. 

  1. Ellerin sağlık da bizim hoca kızıyor mağlesefff 😧😧😧😧😧 hiç yazacak halim yook offfff yandım yandım 😱😱😱😱😱😱 :(

    YanıtlaSil