İletişim Formu

Hayat Yaşla Değil Yaşamakla Anlaşılır Özdeyişi İle İlgili Kompozisyon


Hayat Yaşla Değil Yaşamakla Anlaşılır Özdeyişinin Anlamı Nedir ?

Her insanın hayatı farklıdır . Kimisi çok mutlu bir hayat yaşar , kimisi  bu hayattan istediğini alamaz ve hayal kırıklığına uğrar . Kimisi en yakınını kaybeder ve içine kapılır vb. Hayat yaşla anlaşılmaz . Kişi daha küçücük yaştayken  öyle olaylar başından geçer ki o küçücük çocuk artık yetişkin bir insan gibi olur . Çünkü küçük yaşta yoksulluğu görür , hiçbir akrabasının yanında olmadığını görür . İşte bu durumda yaş önemli olmaz , o kişinin yaşadıkları olur .

Yaşadıklarımız da bizim daha olgun bir insan olmamızı sağlar . Hayatı öğrenmek istiyorsak o hayatı yaşamak gerekir . Çünkü hayat yaşamadan öğrenilmez . Kimisi hayatın acı gerçekleri ile, insanların vefasızlığı ile erken tanışır kimisi ise geç tanışır . Hayatın getirileri de olur götürüleri de olur ve bunu da yaşayarak öğreniriz . Başka bir örnek olarak da şunu verelim : Daha bebekken yetiştirme yurduna verilen bir çocuğun  halini düşünelim . Çocuk anne ve babasını hiç görmemiştir . Bunun içinde o çocuk da  hep bir anne ve baba özlemi olacaktır ama aynı zamanda onlara soğukluk da olacaktır . Bu çocuk küçük yaşta hayatı öğrenir , çünkü onun arkasını yaslayacağı bir ailesi yoktur yanında.  Kendi okur, kendi evlenir, kendi iş yaşamına başlar ve hep tek olur .

İşte böyle durumda da yaş değil yaşamak kişiyi olgunlaştırır.

2 Yorum

Yorumlarınızı yorumlama biçimini 'Anonim' seçerek isim, mail, adresi vb. yazmak ile uğraşmadan kolayca yayınlayabilirsiniz. Küçük bir teşekkürün bile bizim için çok önemli ve değerli olduğunu unutmayın. 

  1. bu kompozisyon için çok teşekkür ederim benim için gerçekten çok anlam verdi

    YanıtlaSil
    Yanıtlar
    1. yani kesinlikle ödeve yazmadın

      Sil