Hayat Yaşla Değil Yaşamakla Anlaşılır Özdeyişi İle İlgili Kompozisyon


Hayat Yaşla Değil Yaşamakla Anlaşılır Özdeyişinin Anlamı Nedir ?

Her insanın hayatı farklıdır . Kimisi çok mutlu bir hayat yaşar , kimisi  bu hayattan istediğini alamaz ve hayal kırıklığına uğrar . Kimisi en yakınını kaybeder ve içine kapılır vb. Hayat yaşla anlaşılmaz . Kişi daha küçücük yaştayken  öyle olaylar başından geçer ki o küçücük çocuk artık yetişkin bir insan gibi olur . Çünkü küçük yaşta yoksulluğu görür , hiçbir akrabasının yanında olmadığını görür . İşte bu durumda yaş önemli olmaz , o kişinin yaşadıkları olur .

Yaşadıklarımız da bizim daha olgun bir insan olmamızı sağlar . Hayatı öğrenmek istiyorsak o hayatı yaşamak gerekir . Çünkü hayat yaşamadan öğrenilmez . Kimisi hayatın acı gerçekleri ile, insanların vefasızlığı ile erken tanışır kimisi ise geç tanışır . Hayatın getirileri de olur götürüleri de olur ve bunu da yaşayarak öğreniriz . Başka bir örnek olarak da şunu verelim : Daha bebekken yetiştirme yurduna verilen bir çocuğun  halini düşünelim . Çocuk anne ve babasını hiç görmemiştir . Bunun içinde o çocuk da  hep bir anne ve baba özlemi olacaktır ama aynı zamanda onlara soğukluk da olacaktır . Bu çocuk küçük yaşta hayatı öğrenir , çünkü onun arkasını yaslayacağı bir ailesi yoktur yanında.  Kendi okur, kendi evlenir, kendi iş yaşamına başlar ve hep tek olur .

İşte böyle durumda da yaş değil yaşamak kişiyi olgunlaştırır.

0 yorum:

Yorum Gönder

YORUMLARINIZI YORUMLAMA BİÇİMİNİ "ANONİM" SEÇEREK İSİM, MAİL ADRESİ VB. YAZMAK İLE UĞRAŞMADAN KOLAYCA YAYINLAYABİLİRSİNİZ. KÜÇÜK BİR TEŞEKKÜRÜN BİLE BİZİM İÇİN ÇOK ÖNEMLİ VE DEĞERLİ OLDUĞUNU UNUTMAYIN...