Aşağıdaki Kutucuklarda Verilen ‘’Mevlana’nın Yedi Öğüdü’’nü Okuyarak Anlamları Üzerine Düşününüz .


Aşağıdaki  Kutucuklarda Verilen  ‘’Mevlana’nın Yedi Öğüdü’’nü Okuyarak Anlamları Üzerine Düşününüz  .

1)  Cömertlik ve yardım etmede akarsu gibi ol:   Her zaman cömert olmalıyız. Zor durumda olanlara yardım etmeliyiz. Hiçbir zaman  pinti olmamalıyız. Tıpkı bir akarsuyun geçtiği her yere bolluk ve bereket götürdüğü gibi .
2) Şefkat Ve Merhamette Güneş Gibi Ol: Güneş nasıl aydınlığı ile dünyamızı aydınlatıyor, sıcaklığı ile de bize ve diğer canlılara fayda sağlıyorsa insan da şefkati ve merhameti ile insanlığa faydalı olabilir. Yani her zaman iyi olmalıyız, zalim olmamalıyız,  merhametli olmalıyız.


3) Başkalarının  Kusurunu Örtmede  Gece Gibi Ol: İnsanlar başkalarının kusurlarını her zaman kapatmalıdır . Açık aramamalıdır,  tıpkı gece gibi olmalıyız . Çünkü gece olduğu zaman hiçbir şey görünmezse insan da işte böyle olmalıdır . İnsanların  hatalarını yüzlerine vurmamalı,  o insan ile  ilgili dedikodu yapmamalıdır.


4) Hiddet ve Asabiyette Ölü Gibi: İnsan öfkeli anında nefsine hakim olmalı ve sakin olmalıdır. Bir anlık öfke ile olmadık şeyler başa gelebilir. Bunun için sakinliğimizi korumalıyız ve ölü gibi olmalıyız. Yani sinirlerimiz alınmış gibi olmalıyız.


5) Tevazu ve Alçakgönüllülükte Toprak Gibi Ol: İnsan toprak gibi olmalıdır. Tevazu sahibi olmalı, iyi insan olmalı, insanlara havadan bakmamalıdır . Tıpkı toprağın zengin, fakir ayrımı yapmadan tüm insanların ayağının altına serildiği gibi .
6) Hoşgörülülükte Deniz Gibi Ol: İnsan her zaman hoşgörülü olmalıdır. Bağnaz olmamalıdır. Başkalarına karşı ön yargılı olmamalıdır. Esnek olmalıdır.
7) Ya  Olduğun Gibi  Görün, Ya Göründüğün  Gibi Ol:  İnsan iki yüzlü olmamalıdır. Ne ise o olmalıdır. Toplum içinde iki yüzlü insan olmamalıdır. Hem kendine dürüst olmalıdır hem de diğer insanlara karşı dürüst  olmalıdır .

0 Comments:

Yorum Gönder

Deneme