Dünya Diyabet Günü ( 14 Kasım ) İle İlgili Kompozisyon

Dünya Diyabet Günü (14 Kasım) İle İlgili Kompozisyon

İnsülin hormonunun eksik ya da etkisiz olması ile ortaya çıkan, kan şekerinin yüksekliği ile devam eden kronik bir hastalıktır . Yani diyabet hastalarının bu hastalıkla yaşamayı öğrenmeleri gerekmektedir . Yemeklerdeki besinler aracılığı üretilen şeker , pankreas tarafından salgılanan insülin ile  hücrelere girerek gerekli enerjiyi oluşturur . Ancak insülin eksikse ya da etkisizse hücrelere giremeyen şeker kanda yükselir .

Tip 1 ve Tip 2 adında farklı türleri bulunur . Diyabet hastalığında genetik faktörlerin etkisi unutulmamalıdır . Bu nedenle erken teşhis edilebilen bu hastalıkta bireyler düzenli ve sağlıklı bir beslenme ile rahat bir yaşam sürdürebilirler . Özellikle kilolu hastalarda ideal kilolarına ulaşmak için yapılacak olan egzersizler ve beslenme biçimi kaliteli yaşam için son derece önemlidir . Diyabet sık karşılaşılan bir hastalıktır . Sık idrara çıkma , cilt yaralarının geç iyileşmesi , ağızda kuruluk, çok su içme gibi sorunlarda diyabet riski olduğu unutulmamalıdır .

Kısacası diyabetli hastalar bu rahatsızlıkla yaşamayı öğrenmeli ve tüm hayatlarını buna göre dizayn etmelidir . Yeme içmelerinden temizliklerine , temizliklerinden egzersizlerine kadar her şeye dikkat etmelidirler .

0 Comments:

Yorum Gönder

Deneme