Şerife Bacı Hakkında Bilgi Veriniz.


Şerife Bacı Hakkında Bilgi Veriniz.

Kurtuluş Savaşı yıllarında milleti için  mücadele eden,  fedakarlık  yapan  önemli kadın kahramanlarımızdan,  annelerimizden, bacılarımızdan biri de sevgili Şerife Hanım’dır. Şerife Hanım  edinilen bilgiye göre 1900 tarihinde Kastamonu’da dünyaya gelmiştir. 16 yaşına girdiği zaman evlenmiştir. Düğününden iki ay gibi kısa bir zaman sonra Birinci Dünya Savaşı başlamış ve eşi de bu savaşa katılmak için cepheye gitmiştir.

Eşi savaşın başlamasından altı ay sonra Çanakkale’de şehit olmuştur. Dul kalan Şerife Hanım daha sonra  Topal Yusuf adında biri ile evlenmiştir. Bu evlilikten bir kızı olmuş, kızının adını da Elif koymuştur.

Savaş devam etmekteydi. Kastamonu il sınırları içinde yer alan İnebolu’ya silah ve cephanenin  Kastamonu üzerinden Ankara’ya  bir an önce ulaştırılması gerekiyordu. Bu sırada kadınlarımız, yaşlılarımız  üzerinde düşen tüm sorumlulukları yerine getirmeye çalışıyordu. İşte bunlardan  biri de Şerife Hanım’dır. Şerife Hanım Kastamonu’dan  Ankara’ya cephaneleri ulaştırma esnasında , soğuk kış koşulları nedeni ile hayatını  21 yaşında kaybetmiştir. Cephane ıslanmasın diye  üstündeki  hırkasını onun üstüne kapatmış, kendisi donarak şehit olmuştur. Bu  kahraman kadın, bu yüce kadın kendisini vatan ve millet için feda etmiştir ve  orduya elinden gelen desteği sağlamıştır. 1973 yılında Seydiler Belediyesi Şerife Bacı’nın  rölyefini yaptırmış ve adı da birçok kuruma verilmiştir. Yine İnebolu  sahilinde bir parkın içine ‘’Şehit Şerife Bacı  Anıtı’’  yapılmıştır.

0 Comments:

Yorum Gönder

Deneme