Doğa Konulu Kompozisyon


Aşağıya  ‘’ Doğa’’ Konulu Bir Kompozisyon Yazınız. Yazınızda Giriş, Gelişme Ve Sonuç Bölümlerine Dikkat Ediniz. Yazınızı Zenginleştirmek İçin   Atasözleri, Deyimler ve Özdeyişlerden  Yararlanınız.

Doğa  Yüce Allah’ın bize sunduğu büyük bir nimettir.  İçinde yaşadığımız doğanın bizlere çok büyük faydaları vardır. Hava, su, toprak biz canlılar için hayati derecede önemlidir fakat biz canlılar onlara  ne yazık ki büyük zararlar vermekteyiz. Havayı, suyu, toprağı kirletmekte ve doğayı yok etmek için el birliği ile  onca kötülüğü doğamıza etmekteyiz.  Nasıl ki biz insanlar sevgi ile, benimsenme ile mutlu olabiliyorsak doğa da ona gösterilen ilgi ve önem ile  güzelleşir ve daha güçlü olur. Doğayı güçlü kılan ve ayakta tutan en önemli unsur onu incitmemek, onu kendi özünden uzaklaştırmamak ve ona gereken değeri vermekten geçer.

 Doğayı incittiğimiz zaman  doğa bize  çok farklı dönüşler sağlayabilir ki bu da bizim sonumuz olabilir. Doğaya verdiğimiz zarar bugün bize küresel sınma olarak dönmektedir. Bunun sonucunda da iklimler değişmekte, normal olan olaylar  zamanında önce yaşanmaya başlamaktadır. Daha çok para kazanmak uğruna, daha çok mal hırsı yüzünden daha çok binalar yapılmakta ve tüm bunlar da doğanın göz göre göre yok olmasına neden olmaktadır. Her şeyden önce bilinçli bireyler olmalıyız ve bilinçli bireyler yetiştirmeliyiz. Doğayı seven, onu koruyan ve kollayan kimseler olmalıyız. Doğamızı hunharca yok etmemeliyiz. 

Tutumlu insanlar olmalıyız. Çevremizi kirletmemeliyiz, havayı, suyu, toprağı kirletmemeliyiz, onları doğal halinde bırakmalıyız. Ağaçları kesmemeliyiz. Atalarımızın da dediği gibi yaş kesen baş keser . Bunun için bu sözü de hatırlayarak ağaç kesmemeliyiz, doğal bitki örtüsünü tahribata uğratmamalıyız .Para için, daha çok mal sahibi olmak için, mülk sahibi olmak için doğaya  zarar vermemeliyiz. Bir Kızılderili atasözü şöyle der ve bu söz benim çok sevdiğim anlamlı sözlerden biridir:
 "Son ağaç kesildiğinde, son nehir kuruduğunda, son balık avlandığında, İşte o zaman paranın yenmediğini anlayacaksınız.". Gerçekten de bu söz doğanın ne kadar önemli olduğunun ve doğaya verdiğimiz zararın ne denli zararlı sonuçlar doğuracağını anlatmak istemiştir. Doğanın önemi ile ilgili bir diğer güzel söz de şudur:
* " Bir ulusun gerçek zenginliği, ağaç örtüsüyle ölçülebilir." Richard  St Barbe Baker.

Yani para her şey değildir. Önemli olan doğa ve doğanın güzellikleridir. Bunun için doğaya sahip çıkalım, onun bizi koşulsuz sevdiği gibi biz de doğayı koşulsuz sevelim ve ona yaptığımız kötülüklerden bir an önce vazgeçmeliyiz. İyi insanlar, doğayı seven, doğa için fedakarlıklar yapan çocuklar yetiştirmeliyiz. Şunu asla unutmamalıyız: Doğa sadece biz insanların ortak yaşam alanı değildir. Onun içinde yaşayan tüm canlıların ortak yaşam alanıdır. Bundan dolayı doğaya zarar vermemeli, canlı türlerinin nesillerinin göz göre göre yok olmasına müsaade etmemeliyiz.


10 yorum:

 1. Çok teşekkürler.Fakat biraz uzun olmuş yinede işime yaradı sağ olun ...

  YanıtlaSil
 2. Uzun olmuşşş Maalesef puanım 3

  YanıtlaSil
 3. Yazmayın buralara kardeşim. Hoca ödev verdi çocuk aynısını yazmış.

  YanıtlaSil
 4. Uzun olmuş ama işime yaradı sağolunuz

  YanıtlaSil
 5. Çok güzel olmuş yapanın ellerine sağlık����������������☺️☺️☺️������

  YanıtlaSil
 6. Eh uzun olmuş ama benden puan 4

  YanıtlaSil

Deneme