Doğa Konulu Kompozisyon


Aşağıya  ‘’ Doğa’’ Konulu Bir Kompozisyon Yazınız. Yazınızda Giriş, Gelişme Ve Sonuç Bölümlerine Dikkat Ediniz. Yazınızı Zenginleştirmek İçin   Atasözleri, Deyimler ve Özdeyişlerden  Yararlanınız.

Doğa  Yüce Allah’ın bize sunduğu büyük bir nimettir.  İçinde yaşadığımız doğanın bizlere çok büyük faydaları vardır. Hava, su, toprak biz canlılar için hayati derecede önemlidir fakat biz canlılar onlara  ne yazık ki büyük zararlar vermekteyiz. Havayı, suyu, toprağı kirletmekte ve doğayı yok etmek için el birliği ile  onca kötülüğü doğamıza etmekteyiz. 

Oysa bizlerin doğaya daha çok sahip çıkması gerekir. Doğayı incitmemeliyiz, onu kırmamalıyız. Doğayı incittiğimiz zaman  doğa bize  çok farklı dönüşler sağlayabilir ki bu da bizim sonumuz olabilir. Her şeyden önce bilinçli bireyler olmalıyız ve bilinçli bireyler yetiştirmeliyiz. Doğayı seven, onu koruyan ve kollayan kimseler olmalıyız. Doğamızı hunharca yok etmemeliyiz.  Tutumlu insanlar olmalıyız. Çevremizi kirletmemeliyiz, havayı, suyu, toprağı kirletmemeliyiz, onları doğal halinde bırakmalıyız.  Para için, daha çok mal sahibi olmak için, mülk sahibi olmak için doğaya  zarar vermemeliyiz. Bir Kızılderili atasözü şöyle der ve bu söz benim çok sevdiğim anlamlı sözlerden biridir: ‘’Son ağaç kesildiğinde, son nehir kuruduğunda, son balık avlandığında, İşte o zaman paranın yenmediğini anlayacaksınız.’’. Gerçekten de bu söz doğanın ne kadar önemli olduğunun ve doğaya verdiğimiz zararın ne denli zararlı sonuçlar doğuracağını anlatmak istemiştir.

Yani para her şey değildir. Önemli olan doğa ve doğanın güzellikleridir. Bunun için doğaya sahip çıkalım, onun bizi koşulsuz sevdiği gibi biz de doğayı koşulsuz sevelim ve ona yaptığımız kötülüklerden bir an önce vazgeçelim.

4 yorum:

YORUMLARINIZI YORUMLAMA BİÇİMİNİ "ANONİM" SEÇEREK İSİM, MAİL ADRESİ VB. YAZMAK İLE UĞRAŞMADAN KOLAYCA YAYINLAYABİLİRSİNİZ. KÜÇÜK BİR TEŞEKKÜRÜN BİLE BİZİM İÇİN ÇOK ÖNEMLİ VE DEĞERLİ OLDUĞUNU UNUTMAYIN...