‘’Anne Kalbi Çocuğun Okuludur.’’ Sözü İle İlgili Kompozisyon


‘’Anne Kalbi Çocuğun Okuludur.’’ Sözünü Açıklayınız.

Anneler çocukları için her türlü fedakarlığı yapan ve onları koşulsuz seven , koruyucu meleklerdir. Bir anne çocuğuna  nasıl davranırsa çocuk da ilerde onu model alacaktır. Örneğin anne içi sevgi ve merhamet dolu biri ise çocuk da öyle olacaktır. Anne vicdanlı, yardımsever, dayanışmacı bir kimse ise çocuk da annesini model alacak ve annesi gibi davranacaktır.

Anne  sevgi dolu değilse, merhametli değilse, vicdansız bir kimse ise çocuk da o denli merhametsiz ve vicdansız olacaktır. Kalp kıracaktır, insanlar ile iletişimi kötü olacaktır, iyi bir insan olmayacaktır. İşte böyle  çocukların olmaması için de annelere büyük görev düşmektedir. Annelerin kalbi gerçekten çocukların okuludur. Çünkü çocuk ne öğrenirse annesinden öğrenir ve onu model alır. Anne dedikoducu ise çocuk da öyle olmaya meyilli olacaktır.  Çünkü en yakınından ne görürse çocuklar da onun aynısını yapacaktır. Bunun için annelerimizin kendilerini  geliştirmeleri ve olumlu yönde değiştirmeleri gerekir. Ancak böyle olursa çocuk da  güzel ahlaklı, sevgi dolu, merhametli ve vicdan sahibi bir kimse olur. Annenin kalbi olan okul iyilik içinde dolmalıdır ve bu iyilik de tüm dünyaya yayılmalıdır. Yeter ki bunu  can-ı gönülde yapalım ve çocuklarıma sevgi dolu, saygı dolu, barış dolu bir dünya bırakalım.

Kısacası çocuklar annelerin kalplerindekilerin yansımasıdır. Henüz dış etkileri yeteri kadar görmemiş bir çocuğun davranışlarına bakarak rahatlıkla annesi hakkında yorum yapabiliriz.

0 Comments:

Yorum Gönder

Deneme