Ormanların İnsanlar İçin Önemi Konulu Kompozisyon Yazınız.

Ormanların İnsanlar İçin Önemi Konulu Kompozisyon Yazınız.

İnsanın baktıkça huzur bulduğu, nefes  aldığı  ve temiz havayı doya doya içine çektiği muhteşem doğa güzelliklerinden biridir ormanlar. Boy boy  dev  gibi çınarların, ladinlerin, sarıçamların, karaçamların nazlı nazlı süzülüp insanı kendine hayran bırakan cennet köşesidir ormanlar. Yeşil rengi ile insana canlılık veren, baktıkça bakasımız gelen bu muhteşem rengin,  zengin içeriklerle dolmasını sağlayan hazinedir ormanlar.


Vatan denece akla gelen ilk şey topraktır deriz.  Aslında  vatan denince akla gelen ilk şey o toprakların üzerinde yetişen ağaçlar, bitkiler, meyveler ve daha birçok şeydir. Çünkü ormanlar vatanın bizzat kendisidir. Tüm canlılar için son derece hayati bir öneme sahip olan ormanlarımız, can damarlarımız biz insanlar için de çok ama çok değerli ve önemlidir.

 Oksijen kaynağımız, yaşamın tadını, anı yaşamanın  keyfini  çıkardığımız yerdir ormanlar. Sıcak yaz günlerinde serinlemek amacı ile dinlenmeye gittiğimiz, ailemizle, sevdiklerimizle birlikte güzel anılar biriktirdiğimiz ormanlar sevilmeye, korunmaya muhtaç olan muhteşem doğa eseridir. 

Dünyanın akciğeri olan ormanların insanlar açısından ve doğanın dengesi açısından faydalarına baktığımızda şunları görüyoruz:

·         * Büyük bir oksijen kaynağıdır.

·         * Erozyonu önler ve rüzgarın hızını azaltır.

·         * Sel ve taşkınların olmasını önler.

·         * Su buharını yoğunlaştırarak yağmurların oluşmasını sağlar.

·         * Sıcak ve soğuğu dengeler. Örneğin yazın sıcağında bizleri serinletir, kışın soğuğunda ise sıcaklığı  artırır.

·         * Biz insanlar için eğlenme, dinlenme, güzel vakit geçirme yeridir.

·         * Ulusal savunma ve güvenlik açısından son derece büyük bir fayda sağlar.

·         * Ormanlar çevresindeki yerleşim yerindeki insanlara iş olanakları sağlar.

·         * Birçok canlının barınma alanı olduğu için yaban hayatını ve av kaynaklarını korur.

·         *İnsanın psikolojik ve ruhsal olarak dinlenmesini,  sakin kalmasını sağlar. Mesela ormana gittiğimiz zaman yere yatıp  göğe baktığımız zaman, ağaçların , o muhteşem kokulu çiçeklerin kokusunu içimize çektiğimiz zaman müthiş haz alırız ve kendimizi mutlu ve huzurlu hissederiz. Bir çeşit terapi gibidir ormanlarımız.

·         *Doğal güzellikleri sayesinde turizme büyük katkı sağlar.

·         * Havanın kirlenmesini önler ve temiz bir yaşamda ömür geçirmemizi sağlar.

* Orman içinde kuruyan ağaç kökleri, yıkılmakta olan ağaçlar biz insanlar için yakacak ve hammadde kaynağı olur.Faydalarını yazmakla bitiremeyiz.  Ormanlar canlıların sahip olduğu en büyük armağandır. Onun için ormanları korumalı ve onlara sahip çıkmalıyız. Ormanların önemi için şu güzel sözü de aklımızda bulundurmaya çalışmalıyız:

-          "Yeşil görmeyen gözler renk zevkinden yoksundur. Burasını öyle bir ağaçlandırın ki kör bir insan dahi yeşillikler  arasında olduğunu anlasın." Mustafa Kemal Atatürk.

İşte tüm bunlardan da anlaşılacağı gibi ormanlarımızın önemini bilmeliyiz ve yeşil alanların çoğalması için, sağlıklı yarınlar için ağaç dikelim, ormanları yaşatalım.

 

0 Comments:

Yorum Gönder

Deneme