Savaşın İnsana, İnsanlığa, Doğaya Zararları Konulu Kompozisyon Yazınız.

 Savaşın İnsana, İnsanlığa, Doğaya Zararları Konulu Kompozisyon Yazınız.

 

Savaş, insan adına, insanlık adına utanç bir verici bir durumdur. Zorunlu olmadıkça savaş cinayetten başka bir şey değildir. Bir ülkenin toprak bütünlüğünü bozmak isteyen, o ülkede yaşayan insanlara, hayvanlara ve doğaya zarar vermek isteyenler, kısacası savaşı isteyenler insani değerlere sahip olmayan, insanca yaşamayı istemeyen kimselerdir.   Savaş olduğu zaman mutluluk , huzur ve  düzen olmayacaktır aksine savaş kaos ortamını daha da artıracak, insanı, insana düşman edecek, ülkeyi ülkeye düşman edecek ve insani duyguların yerini  kibir ve hırs duyguları alacaktır. 


Savaş olduğu zaman çok sayıda insan yaşamını kaybeder, çeşitli canlılar yaşamını kaybeder. Açlık, susuzluk baş gösterir. Salgın hastalıklar başlar.  Savaşı yaşamış bir kimse savaşın yıkıcı etkilerini ömrü boyunca zihninden atamaz. Ufak bir ses ya da  patlamada savaş olacağı korkusu ile yaşar insanlar . Bu durum da çok acı bir o kadar da ağır bir vaka olarak kayda geçer. İnsan hakları adına hiçbir şey kalmaz ve savaştan sonra sadece elde kalan utanç tablosu olur, pişmanlıklar olur fakat iş işten geçmiş olur. 

İnsanları evlerinden, barklarından etmek, korkuya dayalı bir düzen kurmak , işgal edilen ülkedeki bebeklerin, çocukların durumunu düşünmeden canice hareket etmek, yaşlıları düşünmeden zalimce davranmak ve nice canların yok olmasına sebep olmak büyük bir felakettir. 


Savaşta sadece ölüm yoktur aynı zamanda endişe vardır, göz yaşı vardır, kan vardır.  Acı kayıplar vardır. Düzen bozma vardır, yok etme, yerle bir etme vardır. Küçücük körpe bir kuzuyu ana babasından ayırma vardır, evleri , iş yerlerini, alışveriş merkezlerini yok edip kullanılan silah ve bomlara ile doğaya büyük darbe vurmak vardır. Doğayı yok etmek vardır.

 


Doğa öyle büyük zarar görür ki bunun sonucunda zararı gören de yine insanoğlunun kendisi olur. Ekolojik açıdan değerli yerler, ormanlar, tarım arazileri büyük zarar görür. Toprağa karışına zehirli kimyasal atıklar, silahlar, mermiler toprağın zehir almasına neden olur ve toprak da kirlenmiş olur, hava kirlenir, su kirlenir ve kısacası doğa mahvolur.  Savaşın her hali ile insanlık dışı bir eylem, merhametsizlik, empati kurma yoksunluğu  ve  zalimlik olduğunu unutmamalıyız. Çocuklar ağlamasın, çocuklar acı çekmesin ve çocuklar korku ile hayatlarını, çocukluğunu geçirmesin diye hep birlikte savaşa hayır diyoruz ve savaşmaya çalışanları da şiddetle kınıyoruz.

 

0 Comments:

Yorum Gönder

Deneme