“Ben Sporcunun Zeki, Çevik ve Aynı Zamanda Ahlaklısını Severim.” Sözü İle İlgili Bir Kompozisyon Hazırlayınız.

 “Ben Sporcunun  Zeki, Çevik ve Aynı Zamanda  Ahlaklısını Severim.” ( Mustafa Kemal Atatürk) Sözü İle İlgili Bir Kompozisyon Hazırlayınız.

 

Spor yapmanın insan sağlığını nasıl da olumlu etkilediğini, , spor sayesinde insanın ruhunun nasıl da gençleştiğini ve mutlu olduğunu az çok hepimiz biliriz. Spor yapan sağlıklı olur, stresini atar, kendini gün içinde daha zinde  hisseder ve işlerine de daha iyi odaklanır. Spor yapmanın çok sayıda faydaları vardır. Bunları saymakla da bitiremeyiz. Bir de bu işi profesyonel olarak yapanlar vardır. İşte onlara sporcu deriz. Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk  her sanat dalına, her spor dalına önem verdiği gibi sporculara da çok önem vermiştir. Sporcuların sadece iyi bir oyuncu olması, çok yetenekli olması, çok başarılı olması tek başına bir anlam ifade etmez onun için.

 

Atatürk’e göre sporcuyu sporcu yapan asıl erdem onun zeki, çevik ve aynı zamanda güzel ahlaklı olmasıdır. Sporcu dediğin kişi zeki olmalıdır. Kitap okumalı, araştırmalı, ülkesindeki ve dünyasındaki gelişmelere kayıtsız kalmamalı, yeri geldiği zaman ülke sorunları için de kafasını yormalıdır. Okudukça sorgulamalı, sorguladıkça da okumaya ve çalışmaya devam etmelidir. Sporcu olan kişi aynı zamanda çevik olmalıdır. Yani hızlı ve  hedefini tam ortasından vuran kişi olmalıdır. Tembel , yavaş hareket eden, uyuşuk kimse olmamalıdır. İşte böyle olduğu zaman daha etkili, daha güçlü ve daha atak bir kişi olur. Sporcu dediğin tüm bunların yanında  en önemli özellik olan, insanı insan yapan değerlerin başı olan güzel ahlaka sahip olmalıdır.

 

 Bir insanda, bir sporcuda ya da başka bir mesleği yapan kişi ya da kişilerde ahlak yoksa o kişiler alanında ne denli başarı olursa olsun bunun  toplum için hiçbir faydası olmaz. Sporcu da güzel ahlaklı olmalı, centilmen olmalı ve işini yaparken arkadaşlarına karşı nazik olmalı, terbiyeli olmalı ve ahlakini her ne olursa olsun kaybetmemelidir. Eline, diline sahip olmalıdır. İstikrarlı, tutarlı, insanlara yardım eden, kimseye tepeden bakmayan, öfkesine hakim olan ve insan gibi insan olan biri olmalıdır. İşte tüm bunları yaptığı zaman sporcu gerçek anlamda bir kahraman olmuş olur ve o kişi sporcu kavramını da hak etmiş olur.

1 yorum:

Deneme