“Niyeti Kötü Olandan Değil, Niyetinin Kötü Olduğunu Gizleyenden Kork.” Sözü İle İlgili Kompozisyon Örneği

 “Niyeti Kötü Olandan Değil, Niyetinin Kötü Olduğunu Gizleyenden Kork.” (Mevlana) Sözü İle İlgili Kompozisyon Örneği Yazınız.


İyi niyetli insanlar kimseye karşı fenalık düşünmeyen, içinde sinsi düşmanlıklar barındırmayan, temiz kalpli, saf insanlardır. İyi niyetli insanlardan kimseye zarar gelmez. Kötü niyetli insan ise tarafını belli ettiği için, duruşunu net sergilediği için   o kişiden kötülük beklenir ve o kişiye karşı da önceden önlem alınmış olur. İnsanların en tehlikelisi kendini iyi niyetli gibi gösterip içten içe başkalarına düşmanlık besleyen, başkalarının kötülüğünü isteyen ve kötülükten beslenen insanlardır. 

Mevlana der  ki: “Niyeti kötü olandan değil, niyetinin kötü olduğunu gizleyenden kork.”. Niyetinin kötü olduğunu gizleyen, gizli düşmanlar aramıza karışır, bizi seviyor, bizim iyiliğimizi istiyormuş gibi davranır ama başımıza en ufak bir olumsuz olay geldiğinde iç içten sevinçten havalara uçar ve bizim başımıza her türlü kötülüğün gelmesini yürekten ister ve o yürekleri da kapkara bir zifte dönmüştür zaten. İşte böyle insanlardan kaçınmak gerekir. Herkese hemen inanmamak gerekir, her şeyini özellikle de ailen ile ilgili, iş yerin ile ilgili özel bilgileri kesinlikle kimseye anlatmaman gerekir. İnsanlar öyle göründüğü gibi  samimi ve dürüst değildir. Devir öyle bir değişti ki dedikodu bile insanların doğal davranışı haline geldi. Yüzüne gülüp arkandan iş çevirenler, yüzüne ağlayıp arkandan kuyunu kazanlar  ve daha niceleri. 


Niyetinin kötü olduğunu gizleyen insan ise en tehlikesidir. Dost sanırsın, dost değildir, düşman sanırsın ama davranışları ile de seni kandırmaya müsaittir ve böyle kişilere düşman diyemezsin. İşte tüm bunlardan dolayı her zaman akıllı olmak, herkesin bir güzel yüzüne, iki canım cicim deyişine aldanmamak gerekir. Yoksa hayatın bedelini de ağır öderiz, kendimize de büyük bir kötülük etmiş oluruz. Allah herkesi niyetini net gösteren insanlardan eylesin, yüzüne gülen arkandan hayatını alt üst etmeye çalışan sinsi kimselerden eylemesin.

0 Comments:

Yorum Gönder

Deneme