Sahip Olduklarınız Mı Yoksa Sahip Olduklarınızla Yaptıklarınız Mı Önemlidir? Neden?

 Sahip Olduklarınız Mı Yoksa Sahip Olduklarınızla Yaptıklarınız Mı Önemlidir? Neden?


İnsan çalışarak bir yerlere gelir ve kendine bir iş edinir. Yaptığı işin sonucunda ise kazandığı gelir oranında neye sahip olmak istiyorsa onu alır. Bir şeye sahip olmak güzel bir şeydir ama önemli olan sahip olunan şeyin nasıl kullanıldığıdır. Yani sahip olduğumuz şeyin işlevidir önemli olan. Örneğin insan olarak diğer canlılardan akıl olarak farklı ve üstünüz. Bize verilmiş olan bu aklı yerinde kullanmadığımız zaman bir işe yaramayan, kendisine ve içinde yaşadığı çevreye faydası olmayan boş kimseler oluruz.


Oysa Allah tarafından bize verilmiş olan aklı yerinde kullanırsak, çalışırsak ve bir yerlere gelirsek insanlığa fayda sağlayan işler yaparız. İşte burada da sahip olunan şeyi yani aklı iyi kullanarak çok iyi iş çıkarmış oluruz. O zaman sahip olduklarımızla yaptıklarımızdır önemli olan. Başka örnek verecek olursak şunu verebiliriz: Çok varlıklı bir insan olabiliriz. O kadar varlık içinde bencil bir yaşam sürüyorsak ve kimseye faydalı olamıyorsak sahip olduğumuz varlığın da kıymeti olmaz. Oysa sahip olduğumuz  şeylerden başka insanlara da veriyorsak, maddi durumu olmayan çocuklara, yaşlılara yardım ediyorsak, evine ekmek götürmeyen bir babanın elinden tutup ona gönlümüzden geldiği kadar yardım ediyorsak işte burada da sahip olduklarımızla yaptığımız hayırdır önemli olan.


 Ya da çok zenginiz diye her şeyi yiyor ve sağlığımız düşünmüyorsak bunun sonunda çeşitli hastalıklar ile karşı karşıya kalabiliriz. Ne de olsa zenginim her istediğimi yerim dediğimizde o zenginliğin kıymeti kalmaz. Oysa zenginim ama sağlığımda dikkat etmeliyim ve sağlıklı yiyecekler yiyerek bedenimi ve ruhumu her zaman korumalıyım düşüncesi ile hareket edersek sahip olduklarımızın değerini biliriz ve ona göre uygulamaya geçeriz.

0 Comments:

Yorum Gönder

Deneme