Dil Veren Olur, Ekmek Veren Olmaz Atasözü İle İlgili Kompozisyon

 

Dil Veren Olur, Ekmek Veren  Olmaz Atasözü İle İlgili Kompozisyon

 

İnsan işsiz kaldığı zaman ona akıl veren  çok olur fakat ona maddi olarak destek veren fazla bir kimse olmaz. Böyle zor duruma düşen kişiler ve akıl vermek yerine yardım etmek daha insani olan durumdur. Kimi insanlar vardır ki öyle bir samimi görünür öyle bir samimi görünür ki zannedersiniz ki bu kişi gerçekten samimi, yardımsever ve bizi seviyor zannederiz.

 

Zor durumda bizim yanımızda olacak, arkamızı yaslayacağımız dağ gibi görürüz böyle kimseleri. Oysa böyle kimselerin boş laf yaptığını zor duruma düştüğümüz zaman anlarız. Çünkü dil veren olur ama ekmek veren olmaz atasözü burada devreye girer. O can ciğer olduğumuzu zannettiğimiz kişi bizden uzaklaşan, bizimle araya mesafe koyan ilk kişilerden biri olur. Oysa  insana yakışan, insanı değerli kılan gerçek anlamda yardımsever olmaktır. Tamam zora düşen yakınlarımıza sözle de destek olalım ama maddi ve manevi olarak da o kişinin yanında olalım. İmkanlarımız doğrultusunda o zor durumda olanın elinden tutup kaldıralım ve onu düştüğü yerden kaldıralım.

 

Genelde insanlar çok konuşur, çok güzle akıl veriri ama iş uygulamaya gelince herkes tek tek kaçmaya başlar. İşte bunun için de atalarımız dil veren çok olur, ekmek veren olmaz demiştir. Çok da güzel demiştir ve atalarımız  deneyimleri i sayesinde insanoğlunun  çoğunlukla lafta  yardımcı olduğunu anlatmaya çalışmışlardır.

0 Comments:

Yorum Gönder

Deneme