İçerisinde Zamirlerin Geçtiği Bir Yazı - Ders Türkçe

Aradığın Konuyu Yaz!

Beğenilen Yazılar

İçerisinde Zamirlerin Geçtiği Bir Yazı

    0
     Bu etkinlikte ilk önce tüm zamir türlerinin geçtiği bir metin verilmiştir. Daha sonra ise ikinci metin verilerek bu metindeki zamirleri sizin bulmanız istenmektedir. İkinci etkinliğin cevabı etkinliğin sonunda verilecektir.

Örnek Metin :

Büyük bir ormanın içerisinde ben ( kişi zamiri ) ve arkadaşlarım yolumuzu bulmaya çalışıyordu . Arkadaşım " Buraya ( işaret zamiri )  gelmek kimin ( soru zamiri ) fikriydi ? " diye sordu . Ben gidelim demiştim ama hepimizin ( belgisiz zamir ) ortak kararıydı aslında . Mert , şurada ( işaret zamiri ) bir yol gözüküyor , dedi. Güvenli olup olmadığını kim ( soru zamiri ) kontrol edecekti ? Hiçbirimiz ( belgisiz zamir )cesaret edip de gidemiyorduk . Sonunda birkaçımız ( belgisiz zamir ) beraber bakmaya karar verdik . evet bizi ( kişi zamiri ) bu karanlık ormandan kurtaracak yol buydu ( işaret zamiri ) .

Etkinlik :

Zaman bazıları için geçmek bilmiyordu . Orada sessizce yatan adam içimizi ürpertmişti . Üstü kapalı bu adam da kimdi ? Birçoğumuz için korkulacak biri olan bu adam kim bilir neler yaşamıştı ? Hiç kimse onu anlamaya çalışmış mıydı acaba ? O an burasının ürpertici olması mı daha fazla korkuttu bizi yoksa onu tanımamak mı bilemedim.

Cevaplar :


Bazıları -----> belgisiz zamir
Orada  -----> işaret zamiri
Birçoğumuz -----> belgisiz zamir
Kim -----> soru zamiri
Neler -----> soru zamiri
Hiç kimse -----> belgisiz zamir
Burasının -----> işaret zamiri
Onu ----- > kişi zamiri
Bizi -----> kişi zamiri 
Hiç yorum yok:
Write yorum

YORUMLARINIZI YORUMLAMA BİÇİMİNİ "ANONİM" SEÇEREK İSİM, MAİL ADRESİ VB. YAZMAK İLE UĞRAŞMADAN KOLAYCA YAYINLAYABİLİRSİNİZ. KÜÇÜK BİR TEŞEKKÜRÜN BİLE BİZİM İÇİN ÇOK ÖNEMLİ VE DEĞERLİ OLDUĞUNU UNUTMAYIN...

© 2014 Ders Türkçe. Designed by Kompozisyon Örnekleri
Powered by Blogger.