Ö Harfi İle Başlayan Atasözleri ve açıklamaları

- Ödünç güle güle gider, ağlaya ağlaya gelir : Birisine bir şey verildiğinde veren yardımcı olduğu, alan ise işi görüldüğü için mutlu olur. Ancak ödeme ya da teslim etme günü gelince ya ödemekte zorlanıldığı için ya da alınan eşya yıprandığı için taraflar mutsuz olur. 
- Öfke ile kalkan zararla oturur : Öfke insanların mantıklı düşünmesini engeller ve fevrii hareketler yapmasına neden olur. Sonuçta aniden sinirlenerek tepki veren biri bu davranışının sonunda zarar görür.
- Öküze boynuzu yük değil : Kişinin kendisi ya da yakınları ile ilgili olan işler zor gelmez. Çünkü yaptığı yardımların kendi faydasına olduğunu bilir.
- Ölenle ölünmez : Ölüm bir taktirdir ve mutlaka her canlı bunu tadacaktır. Bu yüzden ölenlerin arkasından kendimizi parçalamak gereksizdir.
- Ölmüş eşek kurttan korkmaz : Büyük sıkıntılar, felaketler yaşamış insanlar artık kaybedecek bir şeyim kalmadı düşüncesindedir. Kaybedecek bir şeyi kalmadığını düşünen insanlar ise hiçbir şeyden korkmazlar. 
- Ölüm ile öç alınmaz : İnsan düşmanı bile olsa ölümünden mutluluk duyup bu ölümü kendisi için bir fayda olarak görmemelidir. 
- Ölüm kalım bizim için : İnsanlar bir gün öleceklerinin bilincinde  olarak yaşamalı ve ahiretleri için de hazırlıklı olarak bu dünyadan göçmelidir. 

0 Comments:

Yorum Gönder

Deneme