Gülme Komşuna Gelir Başına Atasözü İle İlgili Kompozisyon

Gülme Komşuna Gelir Başına Atasözü İle İlgili Kompozisyon

Hepimiz zaman zaman istenmedik olaylarla karşılaşabiliriz . Bu olaylar bizim başımıza gelebildiği gibi başkalarının başına da gelebilir . İnsan başkalarının yaşadığı olumsuz olayları kendi başına gelmediği için tam manasıyla algılayamaz ve o kişi ile alay edebilir . Alay etmese bile kınadığı olur . Ama unutmamak lazım ki birinin başına gelen kötü şeyler bizim de başımıza gelebilir .

Kışın buzda kayıp düşen insanlara gülenlere şahit olmuşsunuzdur . Etraftaki insanlar düşenlere gülerler ama unutmamak lazım ki biz gülerken o insanın canı yanmaktadır ve o insanın yerinde biz de olabilirdik . Ya da birisinin işleri kötü gidip de iflas ettiği zaman " iyi oldu , o da daha dikkatli çalışsaydı vb. " ifadeler kullandığımızda , aynı kaderi yaşayan biz de olabilirdik diye düşünmek lazım . Bu atasözümüz bize empati kurmanın önemini anlatmaktadır . Empati kuran yani kendisini karşısındaki insanın yerine koyan ve onun duygularını anlamayan çalışan insanlar başkalarının zor durumuna sevinemezler .


"Gülme komşuna gelir başına " atasözü hepimize insan olduğumuzu ve hatalar yapabileceğimizi söyler . Bu sebeple başkalarının hatalarına ya da yanlışlarına sevinmek ya da ayıplamak insani bir tutum değildir . İnsanları ayıplamak yerine onların dertlerine derman olmaya çalışmak gerekir . 

0 Comments:

Yorum Gönder

Deneme