Gülme Komşuna Gelir Başına Atasözü İle İlgili Kompozisyon

Gülme Komşuna Gelir Başına Atasözü İle İlgili Kompozisyon

Hepimiz zaman zaman istenmedik olaylarla karşılaşabiliriz . Bu olaylar bizim başımıza gelebildiği gibi başkalarının başına da gelebilir . İnsan başkalarının yaşadığı olumsuz olayları kendi başına gelmediği için tam manasıyla algılayamaz ve o kişi ile alay edebilir . Alay etmese bile kınadığı olur . Ama unutmamak lazım ki birinin başına gelen kötü şeyler bizim de başımıza gelebilir .

Kışın buzda kayıp düşen insanlara gülenlere şahit olmuşsunuzdur . Etraftaki insanlar düşenlere gülerler ama unutmamak lazım ki biz gülerken o insanın canı yanmaktadır ve o insanın yerinde biz de olabilirdik . Ya da birisinin işleri kötü gidip de iflas ettiği zaman " iyi oldu , o da daha dikkatli çalışsaydı vb. " ifadeler kullandığımızda , aynı kaderi yaşayan biz de olabilirdik diye düşünmek lazım . Bu atasözümüz bize empati kurmanın önemini anlatmaktadır . Empati kuran yani kendisini karşısındaki insanın yerine koyan ve onun duygularını anlamayan çalışan insanlar başkalarının zor durumuna sevinemezler .


"Gülme komşuna gelir başına " atasözü hepimize insan olduğumuzu ve hatalar yapabileceğimizi söyler . Bu sebeple başkalarının hatalarına ya da yanlışlarına sevinmek ya da ayıplamak insani bir tutum değildir . İnsanları ayıplamak yerine onların dertlerine derman olmaya çalışmak gerekir .İşte bunu yaptığımız zaman hem daha iyi insan olmuş oluruz, hem de insanların gönlüne girmiş oluruz. Kimseye gülmediğimiz için, dalga geçmediğimiz için saygın bir insan oluruz.

3 yorum:

 1. Giriş gelişme ve sonuç?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Onuda kendin bul adam yazmış hakkını vermiş daha napsın

   Sil
  2. Kendin bul

   Sil

Deneme