Kitap Okumanın Önemi İle İlgili Kompozisyon

Kitap Okumanın Önemi İle İlgili Kompozisyon

       Kitap, geçmişle gelecek arasında yıkılmaz köprüler kuran, kültürü genç kuşaklara aktaran, bize yaşamımız boyunca en güzel ve verimli arkadaşlık eden çok kıymetli hazinelerdir. Kitap okumak zamanımızı bilime ve öğrenmeye ayırıp bizlere faydalı olmasının yanısıra boş işlerden ve tembellikten de alıkoyar. İnsanlar kitaplar sayesinde gidip göremedikleri yerleri tanıma fırsatı bulur. Dünyayı gezecek imkanı bulamayabiliriz ama kitaplar sayesinde tüm dünyayı gezeriz.  Belki yaşadığımız çevreden dolayı hep birbirine benzer insanlarla karşılaşırız ancak okuduğumuz kitaplar bize çok çeşitli ülkelerden ve çok farklı kültürlerden insanlarla arkadaş olma imkanı sunar. “Suç ve Ceza” romanını okuyan bir insanın hayatı boyunca yanında gezen “Raskolnikof” adlı bir arkadaşı vardır mesela. Ya da “Çalıkuşu” romanını okuyan birçok genç öğretmenimizin gittiği en ücra yerlerde bile kendisine yol gösteren “Feride” adlı bir arkadaşı vardır. 


Şunu unutmamak gerekir ki yeni bir ortama girildiği zaman insanlar ilk etapta kıyafetlerine ve bakımlarına göre itibar görürler belki ama ilerleyen zamanda bilgi ve görgüleri oranında saygınlık kazanırlar. Okumak insana tecrübelerden daha kısa zamanda ve hata yapmadan öğrenme imkanı sunar. Öğrenmek için tecrübeler de iyi bir öğreticidir ama tecrübeler hatalara dayanır. Bu hatalar belki bizi eğitir ama birçok defa da mahcup duruma düşürerek zora sokabilir.

     Dini inançlarda da okumak çok övülen bir erdem olarak gösterilmiştir. İslam dininin kutsal kitabı Kuran-ı Kerim dünyaya “oku” diye başlayan ayetle ilk yankısını yükseltmiştir. İnançlarımız bize “hiç bilenle bilmeyen bir olur mu ?” diye seslenmiştir. İlk halifeler bir yere vali görevlendirirken önce bilgisine bakmışlardır. Bu örnekler bizlere inançlarımız açısından bakıldığında da öğrenmenin bizler için bir ibadet olduğunu göstermektedir. Zira dinim inançlarımızda “ Öğrenmek kadın erkek tüm Müslümanlara farzdır” ilkesi benimsenmiştir.

      Okumak ve bıkmadan okumak bizler için yeni dünyaların kapılarını açan bir anahtardır. Ufkumuzu, dünyaya bakışımızı değiştiren;  insanları anlamamızı sağlayan hayati bir uğraştır. Millet olarak dilimizde bir ezber vardır “Boş zamanlarımda kitap okurum…” kitap okumak boş zaman işi değildir. Kitap okumak amacı olan insanlar içindir. Boş zamanlarda değil, okumak için zaman ayırarak o zamanlarda kitap okumalıyız.


1 yorum:

  1. Güzel elinize sağlık gerçekten bana yardımcı oldu.

    YanıtlaSil

Deneme