Komşun Hakkında Hüküm Vermeden Önce İki Ay Onun Mokasenleri İle Yürü Sözü İle İlgili Kompozisyon - Ders Türkçe

Aradığın Konuyu Yaz!

Beğenilen Yazılar

Komşun Hakkında Hüküm Vermeden Önce İki Ay Onun Mokasenleri İle Yürü Sözü İle İlgili Kompozisyon

    1
Komşun Hakkında Hüküm Vermeden Önce İki Ay Onun Mokasenleri İle Yürü Sözü İle İlgili Kompozisyon

Bildiğiniz üzere atasözleri ve vecizeler ortaya çıktığı toplumun kültüründen ve geleneklerinden izler taşır . Bu yüzden bize ilk duyduğumuzda saçma gibi gelen sözler aslında biraz derin düşündüğümüzde çok anlamlı olabilir . Bu sözde bizim kültürümüzde pek kullanılmayan bir kelime içerdiği için ne anlam ifade ettiğini ilk anda anlamayabiliriz .

" Komşun hakkında hüküm vermeden önce iki ay onun makasenleriyle yürü " sözü bir insan ile ilgili iyi , kötü , yaramaz vb. değerlendirmelerde bulunmadan önce onun şartlarını iyi bilmek gerektiğini , onu anlamaya çalışmak gerektiğini ifade etmektedir . Bu vecizede geçen "mokasen" kelimesi özellikle Kuzey Amerika yerlileri tarafından kullanılan tek parça deriden yapılmış ökçesiz ayakkabılara verilen addır . İnsanları hemen yargılamamak gerekir . Empati dediğimiz kavramı ön plana çıkarmak ve kendimizi o insanın yerine koyarak onun kendi şartları içerisinde davranışlarını değerlendirmek gerekir . Mesela sınıfımızda cimri zannettiğimiz bir arkadaşımızın belki de bizim çok az az zannettiğimiz bir para ile uzun zaman idare etmesi gerekebilir .

Kısacası insanları değerlendirmek için onları bir süre gözlemlemek ve tanımak gerekir . Aksi taktirde yanlış kanaatlere varmamız kaçınılmaz olur .
1 yorum:
Write yorum

YORUMLARINIZI YORUMLAMA BİÇİMİNİ "ANONİM" SEÇEREK İSİM, MAİL ADRESİ VB. YAZMAK İLE UĞRAŞMADAN KOLAYCA YAYINLAYABİLİRSİNİZ. KÜÇÜK BİR TEŞEKKÜRÜN BİLE BİZİM İÇİN ÇOK ÖNEMLİ VE DEĞERLİ OLDUĞUNU UNUTMAYIN...

© 2014 Ders Türkçe. Designed by Kompozisyon Örnekleri
Powered by Blogger.