Ocağın Üç Anlamı İle İlgili Cümle Yazar mısınız ? - Ders Türkçe

Aradığın Konuyu Yaz!

Beğenilen Yazılar

Ocağın Üç Anlamı İle İlgili Cümle Yazar mısınız ?

    0
Ocağın Üç Anlamı İle İlgili Cümle Yazarmısınız ?

Ocak ile ilgili üç anlam :

-  Ateş yakma işine yarayan ocak , yer altında maden çıkarılan yer ve bir de aile , ev , soy anlamında kullanılır . Şimdi  bunlar ile ilgili örnek verelim :
- Annem sabah erkenden kalktı ocağı yaktı ve komşuları da çağırarak kışlık ekmeği pişirdi . ( Ateş yakma işine yarayan ocak anlamı ile ilgili kullanılmıştır . )
- Kömür ocağında çalışan maden işçileri yerin altında yine mahsur kaldı, acilen yardım gerekiyor . ( Burada maden çıkarılan yer anlamında kullanılmıştır ocak anlamı )

-  Ailemin hepsini yok ettiler eli kanlı bu caniler ocağımızı söndürdüler . ( Bir aileyi yok etmek , zarar vermek , ortadan kaldırmak  anlamında kullanılmıştır. )
-  Annem ocakta nohut yemeği pişirmişti. ( Ateş yakılan yer  anlamındadır. )
-  Maden ocağında çalışan , eli yüzü kömürden kapkara olan bu asil insanların alnından öpmek o kadar da zor olmasa gerek. ( maden çıkarılan yer anlamında kullanılmıştır ocak kelimesi .)
- Ocağıma incir ağacı diktiler. ( Zarar vermek anlamında kullanılmıştır.)

Ocak kelimesi ile ilgili daha birçok cümle ya da cümleler yazılabilir .
Hiç yorum yok:
Write yorum

YORUMLARINIZI YORUMLAMA BİÇİMİNİ "ANONİM" SEÇEREK İSİM, MAİL ADRESİ VB. YAZMAK İLE UĞRAŞMADAN KOLAYCA YAYINLAYABİLİRSİNİZ. KÜÇÜK BİR TEŞEKKÜRÜN BİLE BİZİM İÇİN ÇOK ÖNEMLİ VE DEĞERLİ OLDUĞUNU UNUTMAYIN...

© 2014 Ders Türkçe. Designed by Kompozisyon Örnekleri
Powered by Blogger.