Vefa İle İlgili Deneme Yazınız .


Vefa İle İlgili Deneme Yazınız .

 Kelime anlamı sevgide bağlılık , sözünde durma gibi anlamlara gelir . Güzel ahlaka sahip olan insan her zaman vefalı olmaya da çalışır . Çünkü vefalı olan kişiler aynı zamanda  erdemli kişilerdir . Vefa size yapılan onca iyiliği asla unutmamaktır .  Vefalı  insan sevdiği insanları asla unutmaz . Onları her zaman arar , hal ve hatırlarını sorar .

Özellikle de günümüzde vefalı olan kişilerin  sayısı azalmaya başlamıştır . Kimi insanlar sadece çıkar üzerine ilişkilerini  kurduğu için karşısındaki kişinin duygu ve düşüncelerini  hiç önemsemeden vefasız olabiliyor . Aslında böyle insanlar çevremizde de yok değildir . Aynı iş yerinde çalıştığımız , çok sevdiğimiz , zor zamanlarında her zaman yanında olduğumuz insanlar görev yeri değiştiği zaman bizi unutabiliyor ve bir daha asla aramıyor .  Biz zor bir duruma düştüğümüzde o kişiyi aramaya kalksak o kişi telefon numarasını bile değiştirmiş oluyor . İşte burada bir vefasızlık vardır .  O çok sevdiğimiz , değer  verdiğimiz insan  bizi aramayınca üzülüyoruz ve  hayal kırıklığı yaşıyoruz . Vefalı insan asla sevdiği insanı üzmemelidir . Her nerede olursa olsun o arkadaşını aramalı , ziyarete gitmeli ve muhabbetini asla kesmemelidir . Ne güzel söylemiş Ahmet Bin Kays : '' Cömertlik olmayınca malın vefa olmayınca arkadaşın hayrı yoktur .  '' Allah herkese iyi ve vefalı arkadaşlar nasip etsin .   

İnsan kendisine değer veren , iyilik eden , kendisinin zor zamanlarında yanında olan insanı hiç unutmamalıdır . Vefalı olduğunu her durumda göstermeye çalışmalıdır .  İçindeki vefa duygusu daim olmalıdır .  Yanımızda baktığımız köpeğimiz bile (hani hayvan deriz ya (!) ) sahibine vefalı olurken insanlar neden vefasız olur hala anlamış değilim . Keşke ilişkiler çıkar üzerine kurulmadan devam etse , keşke insanlar birbirini Ayşe olduğu için, Fatma olduğu için sevse . Çünkü o kişiyi değer verdiği için sevse hayat daha güzel olur ve vefa daha çok olur . İnsanı insan olduğu için sevelim , bize yapılan iyiliklere asla kayıtsız kalmayalım . Bizim her anımızda yanımızda olan insanların her zaman yanında olmalıyız ve insan gibi insan olmalıyız . Hayatınızda vefalı insanların olması dileği ile kalın vefa ile...

0 Comments:

Yorum Gönder

Deneme