İletişim Formu

Vefa İle İlgili Deneme Yazınız .


Vefa İle İlgili Deneme Yazınız .

 Kelime anlamı sevgide bağlılık , sözünde durma gibi anlamlara gelir . Güzel ahlaka sahip olan insan her zaman vefalı olmaya da çalışır . Çünkü vefalı olan kişiler aynı zamanda  erdemli kişilerdir . Vefa size yapılan onca iyiliği asla unutmamaktır .  Vefalı  insan sevdiği insanları asla unutmaz . Onları her zaman arar , hal ve hatırlarını sorar .

Özellikle de günümüzde vefalı olan kişilerin  sayısı azalmaya başlamıştır . Kimi insanlar sadece çıkar üzerine ilişkilerini  kurduğu için karşısındaki kişinin duygu ve düşüncelerini  hiç önemsemeden vefasız olabiliyor . Aslında böyle insanlar çevremizde de yok değildir . Aynı iş yerinde çalıştığımız , çok sevdiğimiz , zor zamanlarında her zaman yanında olduğumuz insanlar görev yeri değiştiği zaman bizi unutabiliyor ve bir daha asla aramıyor .  Biz zor bir duruma düştüğümüzde o kişiyi aramaya kalksak o kişi telefon numarasını bile değiştirmiş oluyor . İşte burada bir vefasızlık vardır .  O çok sevdiğimiz , değer  verdiğimiz insan  bizi aramayınca üzülüyoruz ve  hayal kırıklığı yaşıyoruz . Vefalı insan asla sevdiği insanı üzmemelidir . Her nerede olursa olsun o arkadaşını aramalı , ziyarete gitmeli ve muhabbetini asla kesmemelidir . Ne güzel söylemiş Ahmet Bin Kays : '' Cömertlik olmayınca malın vefa olmayınca arkadaşın hayrı yoktur .  '' Allah herkese iyi ve vefalı arkadaşlar nasip etsin .   

İnsan kendisine değer veren , iyilik eden , kendisinin zor zamanlarında yanında olan insanı hiç unutmamalıdır . Vefalı olduğunu her durumda göstermeye çalışmalıdır .  İçindeki vefa duygusu daim olmalıdır .  Yanımızda baktığımız köpeğimiz bile (hani hayvan deriz ya (!) ) sahibine vefalı olurken insanlar neden vefasız olur hala anlamış değilim . Keşke ilişkiler çıkar üzerine kurulmadan devam etse , keşke insanlar birbirini Ayşe olduğu için, Fatma olduğu için sevse . Çünkü o kişiyi değer verdiği için sevse hayat daha güzel olur ve vefa daha çok olur . İnsanı insan olduğu için sevelim , bize yapılan iyiliklere asla kayıtsız kalmayalım . Bizim her anımızda yanımızda olan insanların her zaman yanında olmalıyız ve insan gibi insan olmalıyız . Hayatınızda vefalı insanların olması dileği ile kalın vefa ile...

Yorum Gönder

Yorumlarınızı yorumlama biçimini 'Anonim' seçerek isim, mail, adresi vb. yazmak ile uğraşmadan kolayca yayınlayabilirsiniz. Küçük bir teşekkürün bile bizim için çok önemli ve değerli olduğunu unutmayın.