Engellilerin Yaşam Zorluklarını Anlatan Bir Kompozisyon Yazınız .


Engellilerin Yaşam Zorluklarını Anlatan Bir Kompozisyon Yazınız .

Doğuştan veya sonradan herhangi bir sebepten dolayı zihinsel , bedensel ,  duyusal , ruhsal ve  sosyal becerilerini  çeşitli derecelerde kaybetmesi sebebi ile toplum yaşamına uyum sağlama ve günlük ihtiyaçlarını karşılama zorlukları olan korunma , bakım , rehabilitasyon , destek ve danışmanlık hizmetlerine  gereksinim duyan bireye engelli denilir . Hayatta her insan aslında bir engelli adayıdır . Bunun için kendimizi  engelli olan insanların yerine koymalıyız . Çeşitli engel türleri ise şunlardır :  Görme , işitme duyma engeli , öğrenme güçlükleri , dikkat eksikliği , otizm , psikolojik sorunlar, konuşma ve dil sorunları gibi engeller vardır .

Engelli olan insanlar günlük işlerini normal insanlar kadar kısa sürede yapamadığı için çeşitli zorluklar ile karşılaşmaktadırlar . Yapamadığı işler olduğu zaman bundan üzüntü duymakta ve kendilerini yetersiz hissederek içine kapanmaktadırlar . İçine kapanan engelli kardeşlerimiz daha sonra sosyal hayata da girmek istememekte ve bu da onun  psikolojisini daha çok bozmaktadır . Bazen bazı kendini bilmez , şımarık kimseler engelli olan kardeşlerimiz  ile dalga geçmekte , onları küçümsemekte , onlara eziyet etmektedirler . Onlar ise yapılan bu zalimliklere karşı sadece üzülmekte ve ellerinden bir şey gelmediği için yetersizlik duygusuna kapılmaktadır . Engelliler için yaşam daha zordur . Çünkü engelli olmayan kişiler gibi değildir onlar . Onların bize ihtiyacı vardır . Onun için onlara her zaman yardım etmeliyiz . Yolda gördüğümüz , sokakta gördüğümüz , otobüste gördüğümüz , iş yerinde gördüğümüz engelli bireylere yardım etmeliyiz .  Onları koşulsuz sevmeliyiz ve empati kurma becerisine de sahip olmalıyız .  Engelli bireylerin yaşadığı birçok sorun vardır . Bunlardan mimari sorunlar ( yolların ve kaldırımların engellilere göre olmaması ve onların  bu durumda güçlükle hareket edebilmesi ),  işsizlik sorunları , kimi engelli kardeşlerimizin sevdiği işi yapmak istemesi fakat buna  engelli olmasının olumsuz etkisi olması , kimi kendini bilmezler tarafından dışlanma , ailesi tarafından, yakınları tarafından terk edilme , istedikleri eğitimi alamama  gibi  sorunları vardır . Onların bu sorunlarına devlet çözüm yolu bulmalıdır .

Bizim için her  engelli insanımız değerlidir . Engelli olan bireylere yardım etmek, onları iyi anlamak gerekir. Kendimizi onların yerine koyalım ve onların yaşadığı üzüntülerin neler olduğunu düşünelim. O zaman onları daha iyi anlarız ve daha duyarlı bir kimse haline gelebiliriz. Bahar geldiğinde  baharın yeşilini görememek, baharın o buram buram kokusunu alamamak, insanların konuştuğunu duyamamak,  insanlar ile göz teması kuramamak ve daha niceleri. Düşündüğümüzde aslında ne kadar zor olduğunu anlayabiliriz. Bunun için engelli insanlarımıza değer verelim ve onların bizim için çok değerli olduğunu onlara iyilikler yaparak, onlara yardım ederek gösterelim.

1 yorum:

Deneme