Sınav İle İlgili Kompozisyon Yazınız .


Sınav İle İlgili Kompozisyon Yazınız .

Sınavlar ne yazık ki öğrencilerimizin korkulu rüyası olmuştur .  Çünkü öğrenciler daha sınava girmeden sınav stresini yaşamaya başlar . Elbette sınav stresi olmalıdır fakat bu  stres ve heyecan orta düzeyde olmalıdır . Yani sınavı hayat memat meselesi haline de getirmemeliyiz .  Bu sınavı da kazanamazsam  benim için hayat bitmiştir gibi cümleler kullanmamalıyız . Unutmayın ki Allah'ın yarattığı biz insanlar çok değerli varlıklarız  . Sınavı kazanamadım diyerek  kendinize ya da bir başkasına eziyet etmeniz sizi mutlu etmeyecek ya da size o sınavı kazandırmayacaktır .  Bu yıl olmadı belki ama denemeye , çalışmaya devam edin .  Sınav için şu da söylenmemelidir : "Yaa amann boş ver ölümlü dünya ne gerek var sınavlara anı yaşa"  gibi boş laflar da konuşmamalıyız . Bu söz de insanı tembelliğe  ve rahatlığa alıştırır . İnsan bu durumda da paslanır .

Elbette ki ülkemizdeki sınav sistemleri de öğrenciler üzerinde doğrudan etki etmektedir . Onun için bu konuda Milli Eğitime de büyük görevler düşmektedir . Öğrencilere sınav konusunda çeşitli semineler verilmeli ve az da öğrencilerimizin sınav kaygısı giderilmeye çalışılmalıdır . Sınav sistemi yap boz tahtasına dönmemelidir . Bir sistem ,  bir denge olmalıdır . Gelişmiş ülkelerin sınav sistemi ile ilgili modelleri alınmalı , öğrenci için ne  kadar daha az stres ve kaygı yaşanması gibi durumlar da göz önünde bulundurulmalıdır . Ailelere de bu konuda çok görev düşmektedir .  Aileler sınav konusunda çocuğa kesinlikle fiziksel ya da psikolojik şiddet uygulamamalıdır . Çünkü çocuk en çok ailesinden etkilenir ve bu durumda daha kötü sonuçlar ortaya çıkabilir . Aile çocuğuna her konuda olduğu gibi sınav konusunda da yardımcı olmalıdır . Çocuğa değerli olduğu hissi verilmeli ve sınavlarda daha az kaygılı olması için onlara güven verilmelidir . Çocuklardan  mükemmel olmaları beklenmemelidir . Öncelikli olan çocuktur ve onun sağlığıdır . Bu asla gözden kaçırılmamalıdır .  Çocuk sorumluluk alabilecek şekilde yetiştirilmeye çalışılmalıdır . Bilinçli insan yetiştirilmelidir . Çocuğa sorumluluk verdiğimiz zaman o çocuk zaten üretken ve çalışkan olacaktır . Ailesi ile birlikte sınav ile ilgili plan ve program yapacak ve ailesinden aldığı koşulsuz sevgi ve yüksek azmi ile  eninde sonunda başarılı olacaktır . Yeter ki çocuklarımız üzerinde baskı kurmayalım.  Mükemmelliyetçi de olmayalım , saldım çayıra Mevla'm kayıra diyerek onları da başı boş bırakmayalım .

Ülkemize baktığımda ülkemizin o değerli çocuklarına baktığımızda  onların hepsinde bir cevher görüyoruz . Onlar bizim için, ülkemiz için çok değerlidir . Yeter ki  istesinler , azmetsinler ve hiç yorulmadan yollarına devam etsinler .  Kaygılanmasınlar, sınavlardan korkmasınlar çünkü onlar bizim için  sınavlardan daha değerlidir ama çalışmaya da devam etsinler .  Yeter ki onları sevin, onlara değer verin ve onlara sınava girerken her türlü desteğinizi eksik etmeyin .

0 Comments:

Yorum Gönder

Deneme