Renklerin Duygular Üzerindeki Etkisini Anlatan Bir Konuşma Yapınız - Ders Türkçe

Aradığın Konuyu Yaz!

Beğenilen Yazılar

Renklerin Duygular Üzerindeki Etkisini Anlatan Bir Konuşma Yapınız

    0

Renklerin Duygular Üzerindeki Etkisini Anlatan Bir Konuşma Yapınız

Çevremizde bulunan insanların özellikleri, etrafımızdaki eşyaların konumu ya da yaşadıklarımız duygularımız üzerinde olumlu ya da olumsuz etkileri bulunmaktadır . Kimileri buna enerji der kimileri ise tamamen bir tesadüf olduğunu iddia eder . Ancak renklerin duygularımız üzerindeki etkisi tartışılmaz bir gerçektir .

Simsiyah bir oda içerisinde bulunduğunuzu düşünün . Bu ortamda yaratıcı fikirler üretemezsiniz ve enerjiniz düşer . Siyah renk sizi karamsarlığa sürükler . Ama sarı , turuncu ya da beyaz renklerin olduğu bir ortamda kendinizi daha dışa dönük ve üretken hissedersiniz . Mutlu olduğunuzu fark edersiniz böyle bir ortamda . Yeşil renklerin hakim olduğu bir ortamda yaşama sevinciniz artar . Tıpkı yemyeşil çimenlerin ortasında doğada gezmek gibi bir duygu ruhunuzu sarar . Açık mavi , açık yeşil gibi renklerin olduğu ortamlarda ruhunuzun dinlendiğini hissedersiniz . Yapılan araştırmalar da bu renklerin gözlerimizi daha az yorduğunu ve dolayısıyla yorgunluk hissini azalttığını kanıtlamıştır . Sarı , kırmızı ya da turuncu renkler ise acıkma hissi uyandırır . Belki de bu yüzden birçok meşhur yemek markası logolarında ve mekanlarında bu renkleri kullanmaktadır . Eminim kastettiğim markalar hemen gözünüzün önüne geldi .

Kısacası renkler bizleri duygusal olarak etkilemekte . İştah , yaratıcılık , mutluluk , hüzün gibi birçok duygumuzu harekete geçirebilecek etkiye sahipler .

Kompozisyon Örnekleri

Hiç yorum yok:
Write yorum

YORUMLARINIZI YORUMLAMA BİÇİMİNİ "ANONİM" SEÇEREK İSİM, MAİL ADRESİ VB. YAZMAK İLE UĞRAŞMADAN KOLAYCA YAYINLAYABİLİRSİNİZ. KÜÇÜK BİR TEŞEKKÜRÜN BİLE BİZİM İÇİN ÇOK ÖNEMLİ VE DEĞERLİ OLDUĞUNU UNUTMAYIN...

© 2014 Ders Türkçe. Designed by Kompozisyon Örnekleri
Powered by Blogger.