Renklerin Duygular Üzerindeki Etkisini Anlatan Bir Konuşma Yapınız


Renklerin Duygular Üzerindeki Etkisini Anlatan Bir Konuşma Yapınız

Çevremizde bulunan insanların özellikleri, etrafımızdaki eşyaların konumu ya da yaşadıklarımız duygularımız üzerinde olumlu ya da olumsuz etkileri bulunmaktadır . Kimileri buna enerji der kimileri ise tamamen bir tesadüf olduğunu iddia eder . Ancak renklerin duygularımız üzerindeki etkisi tartışılmaz bir gerçektir .

Simsiyah bir oda içerisinde bulunduğunuzu düşünün . Bu ortamda yaratıcı fikirler üretemezsiniz ve enerjiniz düşer . Siyah renk sizi karamsarlığa sürükler . Ama sarı , turuncu ya da beyaz renklerin olduğu bir ortamda kendinizi daha dışa dönük ve üretken hissedersiniz . Mutlu olduğunuzu fark edersiniz böyle bir ortamda . Yeşil renklerin hakim olduğu bir ortamda yaşama sevinciniz artar . Tıpkı yemyeşil çimenlerin ortasında doğada gezmek gibi bir duygu ruhunuzu sarar . Açık mavi , açık yeşil gibi renklerin olduğu ortamlarda ruhunuzun dinlendiğini hissedersiniz . Yapılan araştırmalar da bu renklerin gözlerimizi daha az yorduğunu ve dolayısıyla yorgunluk hissini azalttığını kanıtlamıştır . Sarı , kırmızı ya da turuncu renkler ise acıkma hissi uyandırır . Belki de bu yüzden birçok meşhur yemek markası logolarında ve mekanlarında bu renkleri kullanmaktadır . Eminim kastettiğim markalar hemen gözünüzün önüne geldi .

Kısacası renkler bizleri duygusal olarak etkilemekte . İştah , yaratıcılık , mutluluk , hüzün gibi birçok duygumuzu harekete geçirebilecek etkiye sahipler .

Kompozisyon Örnekleri

2 yorum:

Deneme