Aziz Sancar İle İlgili Kompozisyon Yazınız.


Aziz Sancar İle İlgili Kompozisyon Yazınız.

1946 yılında Mardin’in Savur ilçesinde dünyaya gelen Aziz Sancar ülkemizi dünyaya tanıtan , 2015 yılında Nobel Kimya  Ödülü layık büyük bir bilim insanı , aydın ,  cumhuriyetçi , emekçi bir insandır . O yaptığı deney ve gözlemler sonucunda , yılların verdiği birikim sonucunda büyük bir iş başarmıştır .

Hücrelerin hasar gören DNA’ları nasıl onardığını ve genetik bilgisini koruduğunu haritalandıran araştırmalarından dolayı Nobel Kimya  Ödülü’ne layık görülmüştür .  Ödülünü de ülkesine ve  Cumhuriyet’in kurucusu Ulu  Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk’e adamıştır . İşte değerli bilim insanımız , değerli  hocamız Aziz Sancar ülkesi için , dünyası için çalışmaya ve araştırmalarına devam etmektedir .  Farklı diller bilen Aziz Sancar aynı zamanda, Amerika Birleşik Devletleri Bilimler Akademisi’ne seçilen  ilk ABD’li  Türk olduğu için büyük önem taşır. Sevgili Aziz Sancar eşi ile birlikte Türk Amerikan  dostluğunu geliştirmek için  orada Türk Evi adında bir kurum açmıştır . Yani Türk Evi’nin kurucuları da değerli bilim adamı , Aziz Sancar ve değerli eşi Gwen Sancar’dır.

Onun gibi bir aydın olmak için , onun gibi iyi bir bilim adamı olmak için biz gençler de çok  çalışmalıyız ve ülkemizi dünyaya  buluşlarımızla ,  başarılarımızla  tanıtmalıyız .

2 yorum:

  1. güze
    l olmuş eline sağlık

    YanıtlaSil
  2. ölkbvkojlghojklşbkjopgpohlkjlllllllllllllllllllllglpkjllpjhşljlhlşljşhlöjkj

    YanıtlaSil

Deneme