Ormanlar Bir Ülkenin Süsüdür Sözü İle İlgili Kompozisyon

Ormanlar Bir Ülkenin Süsüdür Sözü İle İlgili Kompozisyon

İnsanda bir estetik anlayışı vardır ve bulunduğu her ortamda ya da her yerde güzeli arar . Oturduğumuz odaya kadar her yerde gözümüze hoş gelebilecek bir şeyler ararız . Tabiatın güzelliği de ormanlardır . İnsanlar dışarıya çıktığı zaman uzaklara doğru kafasını kaldırıp baktığında gözüne çarpan ilk şey ormanlar oluyor . Eğer orman olmayan bir yerde ise görememenin hüznü çöküyor üzerine .

Ormanlar bir ülkenin süsüdür . Çünkü ağaçsız , ormansız bir yurt adeta dört duvarı yapılmış ama onun dışında hiçbir şey yapılmayan bir binaya benzer . Ormanlar hem göz zevkimize hitap eder hem de yaşamımızın sürdürülebilmesi için vazgeçilmez bir kaynak olarak hayati önem taşır . Ürettiği oksijen ve emdiği karbondioksit ile tüm canlıların nefes almasını sağlar . Maalesef hem hayati önemi olan hem de baktıkça içimizi açan ormanlarımıza karşı çok hoyrat davranıyoruz . Her yıl yüzlerce hatta binlece hektarlık ormanlık alanlarımız kül oluyor . Bilinçsiz insanlar yüzünden dünyamızın akciğerleri ve süsü ormanlarımız kaybediyoruz .

Unutmayalım “yaş kesen baş keser.” Elimizden geldiği kadar ormanlarımızdaki ağaç sayısını artırmak için faaliyet gösteren kuruluşlara destek olalım ve ormanlarımıza zarar veren insanları engelleyelim .

0 Comments:

Yorum Gönder

Deneme