5 Aralık Dünya Kadın Hakları Günü İle İlgili Kompozisyon Yazınız .

5 Aralık Dünya Kadın Hakları Günü İle İlgili Kompozisyon Yazınız .

Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün başlattığı ‘’ Kadın Hakları Devrimi’’ dünyanın diğer ülkelerinden önce  ülkemizde ortaya çıkmıştır . 5 Aralık 1934 yılında çıkan bir yasa ile  kadınlara seçme ve seçilme hakkı verilmiştir . Ülkemizde kadınlarımız Cumhuriyet’ten sonra aynı okullarda okumaya başladılar , hayatın farklı alanlarına girdiler ve farklı  alanlarda hizmet vermeye başladılar . Milletvekili olabildiler , onlara birey olarak  daha çok değer verilmeye başlandı . 

Çünkü kadınlarımız bizim  kıymetlilerimizdir . Kadınlarımızın değerini bilmeliyiz ve onlara karşı yapılan her türlü şiddetin karşısında durmalıyız .  Kadınlar birlik içinde olup haklarına sahip çıkmalıdırlar .  Mustafa Kemal Atatürk de kadınlara çok önem vermiş ve kadınlarımız hakkında şu sözü söylemiştir :

‘’ “Bizim sosyal toplumumuzun başarısızlığının sebebi, kadınlarımıza karşı gösterdiğimiz ilgisizlikten ileri gelmektedir . Yaşamak demek faaliyet demektir . Bundan dolayı bir sosyal toplumun bir organı faaliyette bulunurken diğer bir organı işlemezse o sosyal toplum felçlidir. ’’
‘’ Anaların bugünkü evlatlarına vereceği terbiye , eski devirlerdeki gibi basit değildir . Gerekli özellikleri taşıyan evlat yetiştirmek , pek çok özelliği şahıslarında taşımalarına bağlıdır . Bu sebeple kadınlarımız , hatta erkeklerden daha çok aydın , daha çok feyizli , daha fazla bilgin olmaya mecburdurlar!”

İşte tüm bunlardan dolayı kadınlarımıza gereken önemi vermeliyiz . Onlar hayatımızın her alanında iş yapmalıdır . Kadın erkek ayrımı diye bir şey olmamalıdır .  Kadınlar bir toplumu yücelten  en önemli varlıklarımızdır . Bunun için kadınlarımızı sevelim, onlara saygı duyalım .

0 Comments:

Yorum Gönder

Deneme