Tasarruf İle İlgili Atasözleri Ve Anlamlarını Yazınız .

Tasarruf İle İlgili  Atasözleri Ve Anlamlarını Yazınız .

İnsan olarak her zaman ve her şeyden mutlaka tasarruf etmeliyiz . Çünkü bu hayat bize verilmiş en güzel armağandır . Onun için bu armağanın kıymetini bilmeliyiz ,  her şeyimizi bir anda bitirmemeliyiz . Zamanın kıymetini , paranın kıymetini , nefesimizin kıymetini vb. bilmeliyiz .
*Sakla  samanı gelir zamanı: Elimizde olan  eşyalarımızın, paramızın kıymetini bilmeliyiz.  Elimizde olan eşyaları küçümsememeliyiz, onlar bir gün bizim işimize yaracağı düşüncesi ile  o eşyaları saklamalıyız ve kıymetini bilmeliyiz.

* Gençlikte taş taşı, kocalıkta  ye aşı: İnsan gençliğinde kıymetini bilerek, gücü kuvveti yerindeyken çalışmalı ve birikimini yapmalıdır ki gelecekte rahat etsin ve hiç kimseye muhtaç olmasın.

* Ayağını yorganına göre uzat: İnsan  kazandığı paraya göre harcama yapmalıdır . Yani çok fazla  para harcamamalı, parasın har vurup harman savurmamalıdır.
* Güvenme varlığa düşersin darlığa:  Elimizde sermayemiz varken o sermayenin hepsini bir anda harcamamalıyız . Çünkü hazıra dağ dayanmaz . Bunun için tasarruf etmeliyiz ve  sermayemizin bir ksmını mutlaka saklamalıyız ve birikim yapmalıyız .
* Damlaya damlaya göl olur: Para birike birike olur. Yani kuruş diye bir kenara attığınız şey bir gün birikir ve size büyük getiri sağlayabilir.
* İşten artmaz, dişten artar: İnsan  parasının kıymetini bilmelidir. Ne kadar çok paranız olursa olsun muhakkak bir yerlerde birikiminiz olsun yoksa dara düşersiniz.

* Altını saklamak değil, kuruşu saklamak hünerdir : Altın zaten değerlidir, onu herkes saklar fakat önemli olan kuruşu biriktirmektir . Çünkü o önemsemediğiniz kuruşlar bir gün birikir ve  size çok fayda sağlayabilir.
* Her çok azdan olur: Tasarruflu olmalıyız. Az da olsa birikim yapmalıyız ve sonra ne olduğunu zaten görürüz.
* Su akarken testiyi doldurmalı: Kazancımız varken mutlaka bir yerlere de paramızı saklamalıyız ve birikim  yapmalıyız.
* Akara kokara bakma, çuvala girene bak: Kazandığın  paranın çok ya da az olduğuna bakmadan ne kadar biriktirebildiğine bak denmek istenmiştir.

0 Comments:

Yorum Gönder

Deneme