İçinde Kara, Yol, Ekmek, Akıl, Ateş Sözcüklerinden Herhangi Birinin Geçtiği Beş Deyim Yazınız .


 İçinde Kara, Yol, Ekmek, Akıl, Ateş Sözcüklerinden Herhangi Birinin Geçtiği Beş Deyim Yazınız .

-  Kara  kelimesi ile ilgili deyimler:  *Kara bahtlı olmak ,  kara gün , kara haber gelmek ,  kara çalı , kara gün dostu olmak , kara kara düşünmek, kara cehennem,  yüz karası olmak, karalar bağlamak,  yüzünü kara çıkarmak  kara cahil vb. gibi deyimler vardır .


- Yol kelimesi ile ilgili deyim örnekleri: Yol vermek,  bir yol tutturmak , yolu düşmek , bir arpa boyu yol almak ,  doğru bildiği yoldan ayrılmamak ,  haber yollamak ,  gözü yollarda kalmak, bir yola baş koymak, yarı yolda bırakmak gibi deyimlerdir.


- Ekmek kelimesi ile ilgili deyim örnekleri: Ekmeğinden etmek , ekmeği ile oynamak , ekmek parası kazanmak , aklını peynir ekmekle yemek , ekmeğine yağ sürmek , ekmeğini çıkarmak  gibi deyimlerdir.
- Akıl  kelimesi ile ilgili deyim örnekleri: Aklını başından almak , akıl sır ermemek , aklını oynatmak,  akıl almak, akıl bırakmamak , akıl erdirememek , akıl işi değil gibi deyimler vardır.
- Ateş kelimesi ile ilgili deyim örnekleri: Ateş pahası,   ateş  bacayı sarmak , ateş gibi kesilmek, ateş yağdırmak, ateşi başına vurmak, ateşle oynamak,  ateşler içinde yanmak  gibi deyimler vardır .

0 Comments:

Yorum Gönder

Deneme