Doğayı Koruyalım Konulu Kompozisyon Yazınız.

Doğayı Koruyalım Konulu Kompozisyon Yazınız.

İçinde yaşadığımız doğa bize çeşitli nimetler sunar . Doğanın bize verdiği bunca zenginliğe, bunca nimete rağmen biz ısrarla onu kirletmeye ve onu el birliği ile yok etmeye devam etmekteyiz. Oysa doğamız bunların hiç birini hak etmiyor . Doğa tüm canlıların yaşam alanı, barınma alanıdır . Doğa zarar gördüğü zaman  tüm canlılar da zarar görmeye başlar.

Canlıların nesli tükenir, insanlar sağlıklı bir çevrede yaşayamadığı zaman çeşitli salgın hastalıklar ortaya çıkar. Onun için doğamızı korumalıyız. Havayı, suyu, toprağı temiz bırakmalıyız. Çevremize çöp bırakmamalıyız.  Kullanılabilir atıklarımızı geri dönüşüme yollamalıyız.   Temiz enerji kullanmaya çalışmalıyız.  mecbruri olmadığı sürece avlanmaya  gitmemeliyiz. Canlıları yok etmemeliyiz, canlılara zarar vermemeliyiz. Doğal yaşamın dengesi ile oynamamalıyız. Yeşil alanların çok olması için belirli aralıklar ile ağaçlandırma çalışmaları yapmalıyız, ormanlarımızı korumalıyız. Doğanın biz canlılar için ne kadar önemli olduğunu daha iyi anlamak için şu sözleri de unutmamalıyız:


‘’ Doğa insan olmadan da yaşar; ama insan doğa yok olduktan sonra yaşayamaz.’’ Paul Ehrlich
* ‘’ Bir gün bakacaksınız; gökteki kartallar, dağlan örten ormanlar yok olmuş, atlar ehilleştirilmiş ve her yer insanoğlunun kokusuyla dolmuş. İşte o gün insanoğlu için yaşamın sonu ve varlığını sürdürebilme uğraşının başlangıcı başlamış olacak.’’ Kızılderili Reisi Seatl

0 Comments:

Yorum Gönder

Deneme