Oruç Tutmanın Önemi İle İlgili Kompozisyon Yazınız.

Oruç Tutmanın Önemi İle İlgili Kompozisyon Yazınız.

Empati kurma becerisinin  geliştiği ve yaşandığı bir  aydır ramazan ayı. İnsanlar  oruç tutarak aç kalmanın nasıl bir duygu olduğunun farkına varırlar. Böylece yoksul inanların da yaşadığı zorlukları anlamış olurlar. Bu ayda çok güzel yemekler yapılır, misafirler eve davet edilir ve  birlik, beraberlik ve dayanışma içinde oruç tutulur. Zengin insanlar maddi olarak yardıma muhtaç insanlara yardım ederler.

Böylece oruç  daha anlamlı ve daha güzel geçer. İnsan oruç tutarak sağlığını da korumuş olur. Oruç  tutmamızın bize faydalı olması için  Peygamber Efendimiz şu sözü ile dile getirmiştir: ’’ Oruç kalkandır. Biriniz oruç tuttuğu gün kötü söz söylemesin ve kavga etmesin. Şayet biri kendisine söver ya da çatarsa: ‘Ben oruçluyum’ desin.’’ ‘’ Oruç tutanın uykusu ibadet, susması tesbih, ameli kabul ve duası müstecab olur.’’ Bundan dolayı orucun hakkını vermeliyiz. Hiçbir zaman kötü insan olmamalıyız fakat özellikle de oruçlu olduğumuz günlerde daha duyarlı olmalıyız. Kötü kelimeler kullanmamalıyız, dedikodudan her zaman uzak durmalıyız ve her zaman iyi insan olmalıyız. 

Komşularımıza yaptığımız yemeklerden bir kap  ikram etmeliyiz.  Bir çocuğu, bir yaşlıyı mutlu etmeliyiz. İnsanların hayır duasını almalıyız. Bol  bol kuran okumalıyız ve Kuran-ı Kerim’i meali ile birlikte okuyarak bu ayı güzel geçirmeye gayret etmeliyiz.

0 Comments:

Yorum Gönder

Deneme