Barış İçinde Yaşamak Konulu Olay Yazısı


Barış İçinde Yaşamak Konulu Olay Yazısı

Olay: Aynı mahallede yaşayan Türk, Afgan ve Suriyeli çocukların dostluğu
Kişiler: Ahmet, Rashid, Amir
Yer: İstanbul’da bir mahalle
Zaman: Yaz tatili

Üç Kafadar

Ahmet, Rashid ve Amir İstanbul’un kenar mahallelerinde yaşayan üç kafadardır. Ahmet Anadolu’nun bir şehrinden yıllar önce İstanbul’a taşınan bir ailenin çocuğu, Rashid ve Amir ise ülkelerindeki savaştan kaçarak ülkemize sığınan ailelerin çocuklarıdır. Ahmet bu iki arkadaşı mahallelerine ilk geldiğinde ilk önceleri onları hiç sevmemiş ve sürekli dışlamıştır. Ancak okullarında öğretmenlerinin ülkelerinden ayrılmak zorunda kalan çocukların yaşadığı sıkıntıları onlara anlatmasının ardından yaptığı hatayı anlamış ve onlara karşı haksızlık ettiğini düşünmüştür.

Vakit ilerledikçe bu üç arkadaş birbirlerini daha iyi tanımış ve anlamaya başlamıştır. Aralarındaki sürtüşmeler zamanla bitmiş ve artık hem okulda hem de okul dışı zamanlarında sürekli birbirleri ile vakit geçiren üç kafadar haline gelmişlerdir. Ahmet onlara ülkemizi tanıtırken onlarda kendi ülkelerinde yaşadıklarını Ahmet’e anlatmışlardır. Böylece üç arkadaş arasında başlayan dostluk ailelerin de birbirlerini tanıması ve dostluk kurmasına kadar genişlemiştir.

Üç küçük kafadar hem kendileri hem de yaşadıkları mahalledeki huzur ve barışa ne kadar büyük bir katkı sağladıklarının farkına varmasalar bile neşe ve huzur içerisinde dostluklarını sürdürmüşler.

9 yorum:

Deneme