Kırgızların Sosyal Yaşantıları Ve Dil Özellikleri Hakkında Araştırma Yapınız.


Kırgızların Sosyal Yaşantıları Ve Dil Özellikleri Hakkında Araştırma Yapınız.

Kırgızistan’ın başkenti Bişkek’tir. Dağlık ve  engebeli bir yapıya sahip olan ülkedir. Kırgızların en önemli geçim kaynağı tarımdır fakat tarıma ayrılan toprakların oranı azdır. Sığır, koyun ve keçi besiciliği yapılır. Geçimlerini tarım ve hayvancılıktan sağlarlar. Kırgızların kültürü göçebe yaşam tarzı şeklindedir.

Göçebe yaşamın etkilerini yaşamlarının her alanında görebiliriz. Keçeden yapılmış göçebe çadırları vardır. Bu çadırlarda yaşarlar. Ailede erkek çocuk varsa bu çocuk büyüyüp evlenince kendi çadırını kurar ve yaşamını o çadırda idame ettirir. Milli şapkaları vardır. Bu şapkaya kalpak denilir. Kalpak genel olarak   kırsal kesimde daha çok  kullanılmaktadır. Bu şapka her mevsim kullanılabilir. Kırgızistanlıların  çalgısı vardır. Bu çalgının adı komuzdur. Komuz çalgısı üç tellidir ve el ile çalınmaktadır . Düğünlerde, bayramlarda, özel törenlerde komuz adındaki çalgı çalınır. Ayrıca   göçebe oyunları da vardır. Bu oyunlara örnek verecek olursak; kök börü, dokuz taş, kız  yakalama, oğlak kaçırma, at güreşi vb. gibi oyunları vardır. Kırgız Türkleri geleneklerine çok bağlıdır ve güçlü bir gelenekleri vardır. Milletine bağlı olan halk sevgi, saygı, sadakat gibi değerlere de çok önem verir. Aile yapılarına, akrabalık ilişkilerine çok önem verirler.  Çok önemli destanları vardır. Bunun adı ise Manas Destanıdır.


Kırgızların resmi dili Kırgızca ve Rusça’dır. Kırgızca Altay dillerinin içinde gruplanan Türk dillerinin Kıpçak  sınıfına ait bir dil olma özelliğini gösterir. Kırgız alfabesi 36 harften oluşur. Bu harflerin 22’si ünsüz harfler, 8’i ise ünlü harflerdir. 2 tanesi inceltme harfi, 4 tanesi ünlü ve ünsüz birleşimini ifade eden harflerden oluşur.

13 yorum:

 1. çok uzun lan buuu

  YanıtlaSil
 2. çok faydalı oldu teşekkür ederim.

  YanıtlaSil
 3. Bir çoğu bilgi yok , bence biraz daha detay verebilirdiniz.. Rusya tarafından esir tutulması gibi .. yinede elinize sağlık biraz daha emek verebilirdiniz.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. sosyal yasantı ve dil özellikleri dediği için anlatılmamış olabilir

   Sil
 4. çok güzel olmuş. teşekkürler ama sosyal yaşantı biraz daha fazla olabilirdi :)

  YanıtlaSil

Deneme