Nasıl Bir Ülkede Yaşamak İstersiniz?


Nasıl Bir Ülkede Yaşamak İstersiniz?

Her çocuğun iç dünyası farklıdır fakat her çocuk çok güzel bir dünyada yaşamak ister. Ormanların olduğu,  ağaçların kesilmediği, orman yangınlarının yaşanmadığı bir ülkede yaşamak isterim. İnsana değer verilen,  ön yargının olmadığı,  iyiliklerin yüze vurulmadığı bir dünyada olmayı çok isterdim.  Ailemin her zaman yanımda olmasını, arkadaşlarımın da ailesinin her zaman yanlarında olmayı çok isterim. Savaşların olmadığı bir dünya isterim.

Savaşlar olduğu zaman bebekler, çocuklar ve yaşlılar savunmasız kalıyor. En çok zararı da onlar görüyor. Savaşlarda annelerin, babaların ölmemesini isterim. Barışın daim olduğu, insanlığın ve sevginin tüm dünyaya yayıldığı bir yerde yaşamak isterim. Yalanın olmadığı,   güvenilir bir ülkede, güvenilir insanlar ile yaşamayı çok isterim.  Zengin fakir ayrımının yapılmadığı, güçlü güçsüz ayrımının yapılmadığı bir ülkede yaşamayı çok isterdim.  Hiç kimsenin ailesinden uzak kalmadığı bir dünyada doya doya çocukluğumu yaşamak isterdim. Çocuklara daha çok eğlence yerlerinin olduğu, doğal alanların olduğu yerlerde yaşamak isterdim.  Eğitimin, tarımın, ticaretin,  ekonominin çok ilerlediği bir ülkede yaşamak isterim. İnsanların bilinçli olduğu, çevre temizliğine önem verilen bir ülkede yaşamak isterdim. Yaşadığım ülkede herkesin eğitimli olmasını isterdim. Böylece yaşadığım ülke dünyanın en gelişmiş ülkelerinden biri haline gelirdi. Ekonomik koşulların iyi olduğu bir ülkede yaşamak isterdim.

Hiç kimsenin işsiz kalmadığı, herkesin işi olduğu, herkesin mutlu ve huzurlu olduğu bir ülkede yaşamak isterdim.  Barışın, kardeşliğin, dayanışmanın ve yardımlaşmanın olduğu insanlar ile iç içe olmayı isterdim ve ülkem için çok çalışırdım.

1 yorum:

  1. Çok güzel bir kompozisyon bunu anneme okudum ve bidaha beni üzmedi

    YanıtlaSil

Deneme