Kurtuluş Savaşı’nda Türk Kadınının Rolü İle İlgili Bir Kompozisyon


Kurtuluş Savaşı’nda Türk Kadınının Rolü İle İlgili Bir Kompozisyon Yazınız.

Atalarımız her savaşta olduğu gibi Kurtuluş Savaşı’nda da kadını ile, erkeği ile bir olmuştur. Kurtuluş Savaşı yıllarında asil milletimiz   yoklukla, sefaletle uğraşırken bir yandan da savaşla uğraşmıştır. Düşmanlar Anadolu köylerini yağmalıyor, bebeklere, çocuklara hiç acımadan kıyıyordu. Bu yıllarda çok zorluk çeken milletimiz iman gücü ile  bunların üstesinden gelmeyi bilmiştir.

Türk kadını, kahraman yürekli kadınlarımız savaşta askerlerimize yiyecek götürmüş, cepheye silah taşımış, yeri gelmiş kendileri asker olmuştur. Kimileri yeni doğan bebelerini evde bırakıp gitmiş, kimileri yaşlı anasını evde bırakıp cepheye koşmuştur. Tayyar Rahimeler, Ayşe Çavuşlar, Hatice Kadınlar ve daha niceleri.. .  Kadınlarımız kendi canlarını düşünmemişler, vatan ve milletin bağımsızlığını her şeyden  üstün tutmuşlardır.  Türk kadınları kadar dünyanın hiçbir yerde cefakar, fedakar, vefalı  kadınlar yoktur. Çünkü bizim milletimizin asil kadınları ülkesi tehlikedeyken kendi canlarını hiçe saymışlardır. Bu uğurda kimileri şehit olmuş kimileri gazi olmuştur.

Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk de kahraman kadınlarımız ile ilgili şu sözleri söylemiştir: ‘’ Dünyada hiç bir milletin kadını: ‘Ben Anadolu Kadınından fazla çalıştım. Milletimi kurtuluşa ve zafere götürmekte Anadolu Kadını kadar emek verdim.’  diyemez!'’

1 yorum:

  1. hava kirliliği oluşurdu, hiçkimse sokağa çıkamaz ve konuşup dertleşemezdi.

    YanıtlaSil

Deneme