Barış Konulu Bir Deneme Yazınız


Barış Konulu Bir Deneme Yazınız

Savaşların olmadığı, gözyaşının son bulduğu, ayrılıkların  olmadığı bir dünyada yaşasak ne güzel olurdu. Çünkü savaş olmadığı zaman barış olur. Barışın olduğu yerde huzur olur, güven olur.  İnsanlık olur, yaşam olur.  İnsanlar birbirleri ile kardeşçe yaşamayı bilmelidir. Bitip tükenmeyen mal hırsları artık son bulmalıdır. Siyasi anlaşmazlıklar son bulmalıdır.  Terör son bulmalıdır ve insanlar birlik, beraberlik ve dayanışma içinde yaşamasını bilmelidirler.

İnsanlar dayanışma içinde yaşamadığı zaman  sevgi olmaz, saygı olmaz.  Hayatın anlamı olmaz.  Savaşların , kötülüklerin insanlığa çok zararı olur. Savaş olduğu zaman  çeşitli sorunlar ortaya çıkar. Dünyaya kan ve gözyaşı hakim olur. Böyle olunca da dünya karanlık bir yere dönüşür. Dünyada aydınlanma, gelişme ve ilerleme olmaz.  Örneğin; Amerika Birleşik Devletleri’nin  yıllar önce Hiroşima’ya attığı atom bombası  orada yaşayan insanların hayatını alt üst etmiş ve bunun yankıları da hala devam etmektedir. Atom bombasının etkisi ile  birçok çocuk sakat doğmuş, çevre kirlilikleri yaşanmış,  insanlarda, hayvanlarda fiziksel problemler ortaya çıkmış ve daha birçok sorunlar dünyayı da etkilemiştir. İşte tüm bunlar da insanlığı kötü etkilemiştir.  Bu ve bu gibi  olayların bir  daha yaşanmaması için  Yurtta Barış, Dünyada Barış ilkesi ile hareket edilmeli ve mecburi olmadıkça savaşın bir cinayet olduğu akıldan çıkmamalıdır.

Barış içinde   mutlu bir şekilde yaşamalıyız. Çocuklar barış dolu bir dünyada yaşamlarını sürdürmeli, gençler barış dolu ve güven dolu bir dünyada  çalışmalarını yapmalı, yaşlılar barış dolu bir dünyada  saygı ile korunmalı ve yaşamalıdır.

0 Comments:

Yorum Gönder

Deneme