Sigaranın Zararları İle İlgili Kompozisyon Yazınız.


Sigaranın Zararları  İle İlgili Kompozisyon Yazınız.

Hayatı mahveden ve geri  dönülmez acılar bırakan kötü alışkanlılardan biri de sigaradır. Çevremize baktığımızda tanıdığımız insanların çoğunun bu zararlı maddeyi  tüketmekte olduğunu görmekteyiz.  İnsan sağlığını son derece tehdit eden ve kansere kadar varan hastalıklara neden olan sigaranın bırakılması için insanların bir an önce kendilerine gelmeleri ve bilinçli olmaları gerekir.  Günümüzde küçücük çocukların bile sigara içtiğini görmekteyiz.  Sanki sigara içmek büyüklükmüş,  olumlu bir farklılık  gibi sigara içen  çocuk yaştaki bireyler hem kendilerini, hem de  geleceklerini mahvetmektedirler.  

Kötü çevrede yetişme, aile yaşantısında sigaraya özendirme gibi davranışlar  insanları bu zararlı alışkanlığa yönlendirmeye daha çok  yardım etmektedir. İçinde çok sayıda zehir bulunan sigaranın  zararlarına bakacak olursak şunları söyleyebiliriz: Sigara ne yazık ki yılda altı milyon kişinin yaşamını kaybetmesine neden olmaktadır. Sigara dumanı, çocuklarda işitme kaybına  neden olmaktadır. Sigara içen anne adayı karnındaki bebeğini zehirler. Solunum  yolları hastalıklarına sebep olur. Kalp ve damarlar tıkanır ve bu da kalp krizini tetikler. Akciğer kanserine neden olur. Sindirim sitemi hastalıklarına neden olur. Cildin cansız ve soluk görünmesine neden olur. Diş eti hastalıklarına ve dişte sararmalara neden olur. İştahı azaltır. Tırnaklarda güçsüzlük ve sararmalara neden olur. Kötü koku oluşumuna neden olur ve çevredeki sigara içmeyen bireyleri aşırı derecede rahatsız eder. Beyin hücrelerinin ölümüne neden olur ve bundan dolayı sigara içen kişide unutkanlık ve  alzheimer gibi hastalıklara neden olur. Kadınların menopoza  daha erken girmesine neden olur. Göz de problemlere neden olur ve hatta körlüğe bile yol açabilir. Kısırlığa neden olur. Koku alma duyusunu azaltır ve daha birçok olumsuz sonuçlara yol açar.  Ayrıca hem kendimizi zehirlemiş oluruz hem de cebimizdeki para ile aile bütçesine zarar veririz.

İşte tüm bunlardan  dolayı sigara dahil hiçbir kötü   maddeyi kullanmamalıyız ve erken yaştan sevdiklerimizden ayrılmak zorunda kalmamalıyız. Sigarasız hayat içini dumansız yaşam için hep birlikte mücadele etmeliyiz ve kendi elimizle sağlığımızdan olmamalıyız.

0 Comments:

Yorum Gönder

Deneme