Türk Halı Ve Kilim Kültürü Hakkında Neler Düşünüyorsunuz?

Türk  Halı Ve Kilim Kültürü Hakkında Neler Düşünüyorsunuz? 

Halı ve kilim kültürümüzde çok önemli bir yere sahiptir.   Çünkü bunlar gelenek, göreneklerimizin sonucu olarak ortaya çıkmıştır. Kültürümüzün insanı halı ve kilime yaşam tarzını yansıtır, sevgisini yansıtır, aşkını, acılarını, ayrılıklarını, hasretlerini yansıtır. Çünkü kilim kültürümüzde hasrettir, özlemdir.  Eski zamanlarda genç kız ya da genç delikanlılar  sevgisini herkese göstererek yaşayamıyordu. Çünkü eskiden insanlar daha utangaç ve sevdasını daha içten  yaşıyorlar ve büyüklerinden de utanıyorlardı.

Genç kızlar dokudukları halı ve kilimlere sevdiğine olan hasretini, sevgisini yansıtmıştır. Kavuşamayan sevdalılar da  dertlerini kilimlerdeki motiflere yapmıştır . Ayrıca yaşanılan bölgenin coğrafi koşulları, doğal afetler, duygusal durumları, inançları, acıları, sevinçleri, anıları,  özlemleri ve kültürel olaylar halı ve kilimlerdeki farklı motifleri ortaya çıkarmıştır. Ayrıca halı ve kilimlerin kültürümüzde ticari anlamda da önemi vardır. Eskiden maddi durumu olmayan aileler geçimlerini sağlamak için  halı dokurlar ve bu halılar çeşitli aşamalardan geçerek çok güzel bir görünüme sahip olurdu. Daha sonra dokunan halılar satılmaya gönderilir ve çalışan kadınlar emeğinin hakkını alırdı. Yine baktığımızda anneler evlenecek olan genç kızlar için çeşitli halılar dokur ve bu halılar kızların çeyizine konurdu. Çünkü bu bir gelenekti. Ayrıca temiz bir ortamda oturulması için de  halılar dokunur ve bunlar yere serilerek temiz bir halının üzerinde oturma da daha rahat ve daha güzel olurdu. Desenli halıların üzerinde komşular, akrabalar bir araya  gelir, sohbetler edilir, eğlenceler yapılır ve samimi bir ortam ortaya çıkardı.

Bunun için halı ve kilim kültürümüzde çok önemli bir yere sahiptir. Ayrıca halı ve kilimler estetik açısından ve sanatsal açıdan da ayrı değere sahiptir. Dokunan halılarda  kızlarımızın, kadınlarımızın ne kadar  ince becerilere sahip olduğunu ve ne güzel eserler ortaya çıkardığını görebiliriz.


Not: Siz Olsaydınız Kilimi Neye Benzetirdiniz?

Ben kilimi sevdaya benzetirdim. Aşka, mutluluğa  benzetirdim. Çünkü dokunan halılar o kadar büyük bir incelikle ve ustalıkla ortaya koyulmuştur ki ondaki   motifler ve desenler bana aşkı, mutluluğu ve karşılıksız sevgiyi  hatırlatırdı. Ayrıca kavuşamayan gençlerin  acılarına, hüzünlerine benzetirdim.

0 Comments:

Yorum Gönder

Deneme