İletişim Formu

Nasreddin Hoca’yı Tanıtan Bir Konuşma Hazırlayınız


Nasreddin Hoca’yı Tanıtan Bir Konuşma  Hazırlayınız

Sevgili Arkadaşlar bugünkü konuşmamda  kültürümüzde çok önemli bir yere sahip olan ve hazır cevaplı olması ile ünlü olan  bir kişi hakkında size konuşma yapacağım. Beni dinleyeceğiniz için hepinize şimdiden teşekkür ediyorum. Biliyorsunuz ki kültürümüzün en önemli kişilerinden biri de Nasreddin Hoca’dır. Akşehir’de dünyaya gelen Nasreddin Hoca  Anadolu Selçuklu Devleti Dönemi’nde yaşamış efsanevi bir kişidir. Onun en önemli özelliği olaylara  mizahi şekilde yaklaşmasıdır.  Nasreddin Hoca fıkraları ise günümüzde bile çocuklarımızın şen kahkahaları ile güldüğü ve onarı düşündürdüğü güzel fıkralardır.

Çocukluğumuzda hemen hemen hepimiz onun fıkraları ile büyüdük. Onun fıkralarını dinledik, öğrendik ve biz de başkalarına anlattık.  Dinlediğimiz fıkralar bizi hem güldürdü hem de düşündürdü. Çünkü onun fıkralarında aslında hocanın nasıl bir ince zekaya sahip olduğunu da görebiliriz. İnce ince laf vurmalar, hazır cevaplar onun zeka seviyesinin de ne kadar gelişmiş olduğunu gösterir. Onun için çocuklarımıza, genç nesle Nasreddin Hoca’yı anlatmalıyız, onun fıkralarını anlatmalıyız ve onu hiç unutmamalıyız.  Noel Baba adı  altında kültürümüze ait olmayan yabancı kimseleri çocuklarımıza  model göstereceğimize Nasreddin Hoca gibi kendi içimizden gelenleri çocuklarımıza anlatmalıyız.


Nasreddin Hoca’yı yaşatmalıyız ve onun  bizim kültürümüzün parçası olduğunun farkında olmalıyız. Beni dinlediğiniz için hepinize çok teşekkür ederim , sevgiler, saygılar…

Nasrettin Hoca Fıkralarına Örnekler...

10 Yorum

Yorumlarınızı yorumlama biçimini 'Anonim' seçerek isim, mail, adresi vb. yazmak ile uğraşmadan kolayca yayınlayabilirsiniz. Küçük bir teşekkürün bile bizim için çok önemli ve değerli olduğunu unutmayın. 

 1. Çok güzel olmuş ellerinize sağlık. Bu sayfayı çok beğendim teşekkürler.😊😊😊😊❤❤❤❤

  YanıtlaSil
 2. Harika çok teşekkür ederiz . Ellerinize sağlık bu siteyi çok beğendim .

  YanıtlaSil
 3. Ellerine sağlık bu site çok güzel

  YanıtlaSil
 4. bilgiler çok güzel konuşma çok anlamlı tesekkurler

  YanıtlaSil
 5. ++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Lıkır Lıkır Lıkır   Sil
  2. çok güzel olmuş ödevlerime yardım ettiğiniz için çok tşk ederim

   Sil
 6. çok güzel olmuş ellerinize sağlık

  YanıtlaSil