Nasreddin Hoca Fıkralarına Örnekler


Nasreddin Hoca Fıkralarına Örnekler

* Hindi
Nasreddin Hoca,   pazara gitmiş ve pazarda küçük bir papağanın  satıldığını görmüş. Küçük papağanın fiyatı ise üç altın ediyormuş. Bunu gören Nasreddin Hoca hemen eve koşmuş evindeki  koca hindiyi yakaladığı gibi pazara götürmüş. Bizimkisi başlamış bağırmaya: ‘’ Beş altına, beş altına.’’ diyormuş. Hoca’yı görenler ona şöyle demiş. Hocam senin hindi etse etse bir akçe eder demişler.  Nereden çıkardın şimdi beş altını. Hoca; hadi oradan demiş. Küçücük bir kuşa üç altın veren benimkine neden beş altın vermesin.  Aman Hoca demişler çevresindekiler. O kuş konuşuyordu demişler. Bunun üzerine Nasreddin  Hoca yapıştırmış hemen cevabı: İyi ya bu kuş da düşünür demiş.
* Düşüş
Nasreddin Hoca  bir gün  eşeğine binmiş ve kasıla kasıla gidiyormuş. Gören de küheylana binmiş sanırmış Hoca’yı. Eşekle giderken eşeği  dört nala kaldırmış bizimkisi.  Bir de görmüş ki ortalık toz duman olmuş ve Hoca kendini yerde bulmuş Çocuklar hemen Hoca’nın çevresini sarmış  ve Hoca’ya gülmüşler, Hoca ile alay etmişler, bir güzel eğlenmişler. Hoca şaşkın şaşkın olduğu yerden kalkmış ve üstünün  başının tozunu temizlemiş.  Oradakilere dönerek şunu demiş bizimkisi: ‘’ Gülmeyin köftehorlar. İnecektim zaten.’’

* Bostan

Yaz mevsimi  gelmiş ve tam da  kavun ve karpuzun olduğu zamanlarmış. Nasreddin Hoca hemen  dalmış ilk gördüğü bostana. Sulu karpuzları, kokulu kavunları bir güzel toplamış torbasına. Tam bu sırada çıkagelmiş bostanın sahibi:’’ Hayrola Hoca ne yaparsın burada demiş.’’ Hoca  neye uğradığını şaşırmış fakat renk vermeden şunu demiş: ‘’ Dün bir fırtına çıkmıştı, işte o fırtına attı beni buraya.’’ demiş. Bostan sahibi ise ‘’ Ya karpuz ve kavunları  kim kopardı.?’’ Hoca hemen  cevap vermiş: ‘’ Ben kopardım tabi onlara tutunup kurtulmak için demiş.  Adam bu kez peki kavun ve karpuzları kim doldurdu çuvala demiş. Hoca de şu cevabı vermiş: ‘’ Bak işte dostum ben de şimdi onu düşünüyordum.’’ demiş.

0 Comments:

Yorum Gönder

Deneme