"Türkçesi Varken" Başlıklı Bir Kompozisyon


Aşağıdaki Resimde Tabelaları İnceleyiniz. Tabelalardaki  Sözcüklerin  Kullanımı Doğru Mudur? Sorusundan Hareketle ‘’ Türkçesi Varken’’ Başlıklı Bir yazı Yazınız.

Türkçesi Varken
 Kitapta incelediğim tabelalarda Game Center,  Ayakkabı Shop, Mehmet’s  Kuaför, Pet House gibi  iş yeri adları yazılmaktadır.Bu kavramların  dilimizde anlamları varken  bu yabancı adları kullanmak son derece yanlış bir davranış ve özentilikten başka bir şey değildir.

Kahve Zamanı yazmak varken, Kuaför Mehmet Bey demek varken, Ayakkabıcı Ali Bey demek varken  bunların yabancı adlarını kullanmak  cahillikten  başka bir şey değildir.  Kendi  benliğimizi yok etmemek için, kendi kültürümüze sahip çıkmak için  her şeyin Türkçesini kullanmalıyız ve  başka ülkeleri yüceltmek yerine kendi ülkemizi yüceltmeliyiz ve geliştirmeliyiz. Çocuklarımızı ve gençlerimizi de böyle yanlış bir tutumun içine sokmamalıyız ve kendimiz olmalıyız. Kendi içimize yönelmeliyiz, kendi terimlerimizi üretmeliyiz ve kendi iş  yeri adlarımızı tabelalarımıza asmalıyız.

Türk Dili’nin önemi ile ilgili şu sözü de unutmamalıyız: * “Önümüzde iki yol var: Ya uyanıp dilimizi koruyacağız ya da iki nesil sonra Türkiye diye bir ülke, Türkçe diye bir dil kalmayacağını kabul edeceğiz! Seçim sizin!’’ Oktay Sinanoğlu


0 Comments:

Yorum Gönder

Deneme