Saz İle İlgili Kompozisyon Yazınız


Saz İle İlgili Kompozisyon Yazınız

Saz  bizim kültürümüzde çok önem verilen ve kültürümüzün bir parçası olan telli bir  çalgıdır. Diğer adıyla bağlama da denilir.  Duygu ve düşüncelerimizi dile getiren ve bizi en iyi anlatan bu müzik aleti insanın   hayatına  renk  katar.  Çünkü saz çalındığı zaman  farklı duygular içine gireriz ve  bunun sonucunda da hasretler, özlemler, ayrılıklar, acılar vb. duygular ortaya çıkar.  Milletimizin  çok önem verdiği bu müzik aleti  yüzyıllardan beridir geleneksel kültürümüzün parçası olarak çalınmaya devam etmekte,  insanları ortak bir  duyguda birleştirmektedir.  Bunun için  saz bizim için çok önemlidir.  

Büyük şairimiz Aşık Veysel Şatıroğlu da  sazını çok seven ve sazı ile  güzel şiirler söyleyen,  türküler icra eden büyük bir üstattır.  O sazını çok sevmiştir ve sazı ile insanlara çok şeyler öğretmiştir.   Çünkü sazı sayesinde duygularını dile getirmiş, insanlara öğütler vermiş, bir olmanın, beraber olmanın önemini anlatmıştır. Hoşgörüyü, farklılıklara saygıyı sazı ile anlatmıştır bize büyük şair. Bunun için saz  çok ama çok farklı bir yerdedir bizim için.

Nice büyük mesajlar insanlığa saz aracılığı ile verilmiştir. Mesela aşağıdaki sözler sazın ezgisi esnasında tüm dünyaya yayılmıştır.
‘’ Beni hor görme kardeşim. Sen altındın ben tunç muyum? Aynı vardan var olmuşuz. Sen gümüşsün ben sac mıyım? Ne varise sende bende. Aynı varlık her bedende. Yarın mezara girende, sen toksun da ben aç mıyım?

İşte tüm bu güzel duygular saz ile  söze dökülmüş ve insanları duygulandırmış, mutlu etmiştir. İşte bunun için  bu müzik aletinin unutulmamasını ve gelecek nesillere de öğretilmesini sağlamak için  sazın kıymetini bilmeliyiz ve yeni saz ustalarının ortaya çıkmasını sağlamalıyız ve onlara gereken desteği de vermeliyiz.

0 Comments:

Yorum Gönder

Deneme