Ana Dilimizi Korumak Konulu Kompozisyon Yazınız.

Ana Dilimizi Korumak Konulu Kompozisyon Yazınız.

Dil bir toplumun en önemli yapı taşıdır ve kurallar bütünüdür.  Kişinin okuduğunu kavrayabilmesi,  yorumlayabilmesi ancak dilini doğru ve etkin kullanması ile gerçekleşebilir. Ülkesini ve milletini korumak isteyen, milli benliğinin  sağlam bir şekilde  devam etmesini sağlayan en önemli unsurdur dil. Ana dilimiz Türkçemiz bizim  her şeyimizdir. Çünkü bizler bu dil ile  ana karnında   ile iletişim kurduk, bu dil ile dünyayı, olayları anlamaya çalıştık ve  buna hala da devam ediyoruz.  Kendi ana dilimiz dururken   neden yabancı dillere  özenti son zamanlarda bir hayli arttı anlamıyorum. Oysa bizim dilimiz zengin bir hazine gibi çeşitli kelimeler türeten bir dildir.

Dilimizdeki kelimelerin eş anlamlısı, eş seslisi  vardır. Başka  hangi dillerde  bu kadar anlam zenginliği vardır.  Bizim dilimizdeki kadar yoktur en azından.  Dil bir milletin  aynasıdır, bir milletin kültürüdür, geleneğidir, göreneğidir.  Ana dilimiz,  bizim   iletişim kurduğumuz, birbirimizi en iyi şekilde  anladığımız  değerli bir elmastır. Bunun için ana dilimizin değerini bilmeliyiz. Günlük yaşamda sıkça kullandığımız yabancı sözcüklere bir an önce dur demesini bilmeliyiz. Her şeyin Türkçesini kullanmaya özen göstermeliyiz. Eğer bunu yapmazsak dilimiz elde gider ve giden dili de bir daha eskisine döndüremeyiz. Dilimizin dünya dilleri arasında yer almasını istiyorsak ona hak ettiği özeni göstermeliyiz. Kendi kelimelerimizi türetmeliyiz  ve konuşmalıyız.  Günlük yaşamda ana dilimizi doğru ve düzgün kullanmalıyız. Telefonda bile mesajlaşırken  “mrb” yerine “merhaba” , “grş” yerine “görüşürüz” demeliyiz. İşte burada basın yayın ve medya kuruluşlarına da çok önemli görevler düşmektedir. Onlarda dilin doğru kullanımı için  üzerlerine düşen sorumlulukları en iyi bir şekilde yerine getirmelidir.

 Ayrıca ana dilimizi yabancı dillerin etkisinden kurtarmak için  var gücümüzle çalışalım ve  ana dilimizi kendi içimizde yoğuralım, zenginleştirelim. Dilin önemi ile ilgili şu sözü hatırlatmak isterim:  “Ülkesini, yüksek istiklalini korumasını bilen Türk milleti, dilini de yabancı diller boyunduruğundan kurtarmalıdır.’’ Mustafa Kemal Atatürk   ‘’ Dil, bir medeniyet olayıdır. Bir medeniyetin kurduğu dil, başka bir medeniyetin düşündüklerini söyleyemez. Yetmez onu söylemeye. Bir ulus, medeniyetini değiştirdi mi, dilini de değiştirmek zorundadır.’’ Tüm bu olumsuzluklara maruz kalmamak için haydi hep birlikte ana dilimize sahip çıkalım ve  milli benliğimizi sonsuza kadar yaşatalım.

0 Comments:

Yorum Gönder

Deneme