Aşağıdaki Unsurları Kullanarak Bir Hikaye Yazınız. Hikayenizde Öyküleyici Ve Betimleyici Anlatım Tekniklerinden Yararlanınız.


Aşağıdaki Unsurları Kullanarak  Bir Hikaye Yazınız. Hikayenizde Öyküleyici Ve Betimleyici Anlatım Tekniklerinden  Yararlanınız. 

Mekan: Bir sahil kasabası
Zaman: Sonbahar
Kişiler: Zeliha, İsmail, Ömer ve  Nermin
Olay:  Balık tutarken  fırtınaya yakalanma

Karadeniz’in  hırçın ve güneşsiz bir gününde , bir sonbahar mevsiminde arkadaşlarım Zeliha, İsmail, Ömer  ve Nermin ile birlikte bu hafta sonu balık  tutmak için  anlaşmıştık. Kasabımıza yakın bir yerde balık tutmak için, denizin o koyu mavi renkleri ile iç içe olmak için bir araya gelecektik bu defa.  Aslında hiç balık tutmamış değildik fakat  bugün   canımız daha da bir istemişti balık tutmayı. Dışarısı serin ve rüzgarlıydı.  Hava durumuna da bakmadığımız için  çıkmıştık artık bir kere yola. 

Arkadaşlarımla anlaştığımız yere geldik ve balık tutmak için ağlarımızı, oltalarımızı hazırladık ve bekledik  balıkların gelmesini.  Nermin:  Ne güzel bir hava öyle değil mi arkadaşlar. Bu fırtınalı havaları ben çok severim dedi.  İsmail ise ben  de bu havaları severim fakat hava sanki bugün biraz daha  sert geçecek dedi. Balıkları beklerken o arada martıların çığlıkları da eşlik ediyordu sanki bize. Martıların o muhteşem çığlıkları bize dalgaların hırçınlığını unutturuyordu. Yol kenarındaki arabalar ise gecenin yorgunluğunu atıyordu sanki sabahın bu saatlerinde. Günün ilk ışıkları ile  insanlar  sahilin kenarında temiz havanın kokusunu içlerine çekerek yürümeye koyulmuşlardı. Ah bir de  deniz kokusunun  o muhteşem  hissiyatı beni benden alıyordu. Bu kadar güzel duygulardan sonra Ömer tuttum diye bağırmaya başladı. Ömer’in oltasına balık gelmişti. Hemen elindeki kova dolu suyun içine balığını koydu. Daha sonra balıklar hepimizin oltasına gelmeye başlamıştı. Çok seviniyorduk.  Artık eve gitmeye karar vermiştik ki  Zeliha biraz daha  kalmamızı istedi. Biz ise hava kötü oluyor, rüzgar sert yüzünü göstermeye başladı, fırtınaya kapılmayalım dedik.  Zeliha kapılmayız hadi arkadaşlar lütfen deyince biz de onu kıramadık. Oradan geçen  balıkçıların teknesine  binip  denizde balık aramaya koyulduk. Biraz sonra şiddetli bir rüzgar öyle sert esti ki içinde olduğumuz tekne yerle bir olacak gibiydi. Hemen balıkçı amcalara bizi kıyıya  kadar götürmeleri için rica ettik. Onlar da biz de bu havada balık tutamayız  çocuklar, bu kadarı yeter bugünlük dedi.  O kadar çok korkmuştuk ki bir daha hava durumuna bakmadan balık tutma  planı yapmayacaktık. Neyse ki o   gün kimseye bir şey olmamıştı. Daha sonra hepimiz balıklar ile dolu olan kovalarımızı alıp eve doğru yürümeye başladık.  Herkes evine gitti. Ben de hemen eve gittim. Annem elimdeki kova dolu balığı görünce çok heyecanlandı ve o masum , alnında birkaç çizgisi olan yüzü gülümseye başladı.

Balıkları hemen temizledik ve akşama bir güzel ziyafet çektik. Balıkların tadında deniz yosunlarının o berrak kokusu vardı. Çok güzel bir gün geçirmiştik. Ne güzel bir şeydi Karadeniz’in kıyısında balıkların gelişini beklemek ve onları bir güzel afiyetle yemek.

2 yorum:

  1. ÇOK GÜZEL OLMUŞ ELINIZE SAGLIK BU ARADA ÇOK TEŞEKKÜR EDERİM ❤

    YanıtlaSil
  2. Sace bi kaç yeri aldım alıntı olmasın fiye ama baya güzel olmuş kısa olsaymış ginede olurmuş aynısı

    YanıtlaSil

Deneme