Sokak Hayvanlarının Korunması İle İlgili Kompozisyon


 Sokak Hayvanlarının Korunması İle İlgili Kompozisyon

Hayattaki tüm canlılara can veren , elbetteki Yüce Allah’tır.  İnsanlar, hayvanlar, bitkiler… Hepsi birer candır ve değerlidir.  İnsanı diğer canlılardan farklı kılan  ise akıldır.  O halde aklı olan insanın diğer canlıları da koruması gerekmez mi?  Özellikle de sokak hayvanlarının içler acısı durumunu görüyoruz ve buna insan  olarak bir  an önce çözüm bulmalıyız. Sokakta üşüyen, aç kalan,  bakıma ve korunmaya muhtaç olan bu  canlara sahip çıkmak bizim görevimizdir.

Çünkü insan olana, erdemli insana yakışan hareket canlılara zarar vermemek ve onları korumaktır. Sokak hayvanlarına kötü davranmamalıyız. Kendimizi onların yerine koymalıyız ve  biz de bir hayvan olarak dünyaya gelmiş olabilirdik.  Bunu  hatırlamalıyız ve onun için o değerli canlara da sahip çıkmalıyız. Sokak  hayvanlarına  zalimlik yapan, onlara eziyet eden kimselere  dersini vermeliyiz ve öyle kötü niyetli kimseleri gereken yerlere şikayet etmeliyiz. Hayvanlar bizim en yakın dostlarımız, vefalı canlarımızdır. Onlara lütfen  kötü davranmayalım ve  onların kötü koşullarda  yaşamasına müsaade etmeyelim. Hayvanları  korumanın  önemi ile ilgili şu sözü de unutmayalım: ‘’ İnsan ruhunun bir parçası hayvan sevgisini tadana kadar uyanmaz.’’ (Anatole France)

Kısacası insanoğlu bu dünyada tek başına yaşamadığının farkında olmalı ve tüm canlılara merhamet göstermeli. Özellikle şehirlerde, köylerde bizlerle beraber yaşayan ve karnını doyurabilmek için bizlere muhtaç olan sokak hayvanlarına özellikle şefkat göstermeliyiz.

0 yorum:

Yorum Gönderme

YORUMLARINIZI YORUMLAMA BİÇİMİNİ "ANONİM" SEÇEREK İSİM, MAİL ADRESİ VB. YAZMAK İLE UĞRAŞMADAN KOLAYCA YAYINLAYABİLİRSİNİZ. KÜÇÜK BİR TEŞEKKÜRÜN BİLE BİZİM İÇİN ÇOK ÖNEMLİ VE DEĞERLİ OLDUĞUNU UNUTMAYIN...