Virüs, Temizlik, Hastalık, Maske, Sabun Kelimelerinin de İçinde Geçtiği Bir Hikaye Yazınız.


Virüs, Temizlik, Hastalık, Maske, Sabun Kelimelerinin de İçinde Geçtiği Bir Hikaye Yazınız.

Sabah uyandığımda Çin’in Vuhan kentinde  Corona virüs adında bir virüsün insanların yaşamına  son  verdiğinden bahsediliyordu. Önce bunu duyduğumda şaka galiba diye düşündüm.  Daha sonra televizyonu açtığımda işin şaka değil gerçek  olduğunu gördüm.  Bu virüs ölümcül bir virüs olduğu için hızla yayılıyordu. Ülkemize de bu virüsün gelmemesi   için dua ediyordum. Günler geçmeye başladıkça virüs ülkelerden ülkeye yayılmaya başlıyordu. Acaba ülkemize de gelirse ne yaparız diye endişelenmeye başlamıştım. Sağlık Bakanımız Fahrettin  Koca Bey televizyonlara çıkıp bu virüs hakkında halkımızı  güzel bir şekilde bilinçlendiriyordu. Avrupa Ülkelerinde de   hızla yayılan virüs  henüz ülkemize gelmiş değildi. Bunun için ülke olarak şanslıyız diye düşünmeye  başladım. Daha sonra anneme ve kardeşlerime zorunlu olmadıkça kalabalık yerlere çıkmamaları gerektiğini söyledim.

Babam ben küçük yaştayken vefat ettiği için aile reisi ben olmuştum . Bunun için de bu tehlikeli virüsten ailemi korumam gerekiyordu. Annem  her gün evleri güzel bir şekilde havalandırıyor, temizliyordu.  Yemeğe kesinlikle elimizi, yüzümüzü sabunlamadan oturmuyorduk. Bu hastalığa karşı temiz olmak ve bağışıklığın güçlü olması gerekiyordu. Babamdan kalma emekli  parası annemin üzerine kayıtlıydı. Annem bana veriyor sağlığımız  iyi yapan, bağışıklığımızı güçlendiren  yiyecekler alıyordum okul çıkışı. Okuldan çıktıktan sonra eczaneye de uğramayı  ihmal etmedim ve hemen kardeşime, kendime ve anneme  bir tane maske aldım. Böylece daha korunaklı olacaktık. Televizyonlarda bu virüs ile ilgili halk bilgilendiriliyordu. Yine bir sabah okula vardığımda arkadaşım Mehmet’in yüksek ateş ve öksürük yüzünden hastaneye kaldırıldığını öğrendik.  Öğretmenlerimiz ve arkadaşlarımız  hepimiz endişelenmiştik. Acaba ülkemize de bu virüs gelmiş midir diye.  Hastanede Mehmet’e   virüs var mı yok mu diye test yapmışlar ve neyse ki sonuçlar negatif çıkmıştı. Korktuğumuz başımıza gelmemişti ve çok şükür ki Mehmet ufak bir grip geçirmişti. Daha sonra   herkes bilinçli olmaya başladı ve kimse kimseyle tokalaşmadı.  Selamımızı güzel bir şekilde verecektik birbirimize.  Sevmek , ya da saygı duymak illaki sarılmaktan geçmiyordu. Özellikle de bu hassas dönemde  daha dikkat etmeliydik ve öyle de yaptık.


Günler geçmeye devam ediyordu ki  bir sabah yine uyandığımda  ülkemize yabancı bir ülkeden gelen kardeşimizin  hasta olduğu testinin pozitif olduğu haberleri duyuldu.  Testi pozitif çıkan kişi ve ailesinin karantinaya alındığını duyduk. Bu defa ciddi anlamda  önlemler almamız gerekiyordu ve devletimiz de bu  konuda üzerine düşen sorumlulukları hakkı ile yerine getiriyordu. İnşallah bir an önce bu virüs ortadan kalkar ve hiçbir insan ölmez. Allah ülkemizi ve diğer dünya ülkelerinin hepsini korusun.

0 Comments:

Yorum Gönder

Deneme