‘’ Kitap En İyi Dosttur.’’ Sözünü Açıklayan Bir Kompozisyon Yazınız.


‘’Kitap En İyi Dosttur.’’ Sözünü Açıklayan Bir Kompozisyon Yazınız.

Hayatımızın vazgeçilmez kaynaklarından biri de kitaplardır. Nasıl ki su içmek bir gereksinim ise, nasıl ki yemek yemek, uyumak, eğlencelere katılmak bir gereksinimse elbette kitap okumak da bizim için büyük hem de çok büyük gereksinimlerden biridir. Kitap insanı hayata bağlar, kitap insana umut aşılar, kitap insana vefasızlık yapmaz. İşte tüm bunlardan dolayı kitaplar bizlerin en yakın, en iyi , en vefalı dostlarıdır. Çünkü kitaplar bize kötülük yapmaz, aksine iyilik yapar.

Bize doğruları gösterir, bize  yanlışlarımızın neler olduğunu gösterir ve bizi hep ileriye, aydınlığa doğru götürür. Gitmediğimiz yerlere,  gezmediğimiz yerlere kitaplar sayesinde ulaşırız.  Aslında hayallerimizin  gerçekleştiği umutlarımızın can bulduğu  kaynaklardır kitaplar.  Kitap aynı zamanda kişinin güzel konuşmasına olumlu etki eder, güzel yazmasına  olanak sağlar. Kişinin   orijinal fikirler üretmesine katkı sağlar, kişinin empati kurma becerine katkı sağlar, hafızayı kuvvetlendirir, ruhu canlandırır, bizleri hayata bağlar. İşte tüm bu ve bunlardan dolayı kitap okumayı asla bırakmamalıyız. Mümkün olduğu kadar günde bir ya da iki saat kitap okumaya çalışmalıyız. Kitabı sadece boş zamanların ilacı olarak görmemeliyiz. Kitap her zaman ve her yerde ihtiyaç duyacağımız ilaçlarımız olmalıdır. Onun için kitapların değerini bilelim ve her türlü kitabı okumaya ve onlardan yararlanmaya çalışalım. Onların en yakın  dostumuz olduğunu  da aklımızdan hiçbir zaman çıkarmayalım.

Kitapların önemi  ile ilgili şu sözü unutmamalıyız:
‘’ Asıl iktidarın kitapta olduğunu gördükten sonra, hükümdarlar da kaleme sarılıp kitap yazmaya başladılar.’’ Alfred de Vigny.
‘’ Kitaplarım, bana yetecek kadar büyük krallıktır.
‘’ Yemek doymak içindir. Dostlar cemiyet için, seyahatler öğrenmek için, ev; çiçek, taş ve antika şeyler satın almak içindir, bunlar daha sonra insanı fazla ilgilendirmezler. Kitaplar; hem gençlik, hem ihtiyarlık, hem hastalık, hem açlık, hem yel, hem yağmur, hem de soğuk içindir.

3 yorum:

  1. Kitap hakkında çok güzel anlatımda bulunmussunuz kaleminize emeğinize sağlık çocuğum kompozisyon yazacak sizin yazılarınızdan esinlenerek yazagiz teşekkür ederiz💖

    YanıtlaSil
  2. Yazılarımı beğendiğinize çok mutlu oldum. Çok teşekkür ederiz, faydamız olduysa ne mutlu bize.

    YanıtlaSil

Deneme