Temizlik Hakkında Kompozisyon Yazınız.


Temizlik Hakkında Kompozisyon Yazınız.

Canlıların sağlıklı olması için temizlik olmazsa olmazlardandır. Çünkü temiz olmayan kimseler her türlü hastalığa   yakalanırlar.  Temizlik aynı zamanda İslam dininin de, diğer tüm dinlerin de çok önem verdiği bir   husustur. Elini yüzünü yıkamayan, vücudunu temiz tutmayan kimseler  başka insanlara da zarar verirler ve başka insanlara da hastalık bulaştırırlar. 

Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed Mustafa temizliğin önemi  ile ilgili şunu söylemiştir: ’’ Müslümanlık temizdir, kirsizdir. Siz de temiz olun, temizlenin, Zira cennete temizler girer.’’
Temizliğin önemi ile ilgili  bir diğer söz de şudur: ‘’ Müslüman  temizdir, kirsizdir. Siz de temiz olunuz,  temizleniniz. Zira cennete temizler girer. Hz. Aişe
Yukarıdaki sözlerden de anlaşılacağı gibi temizliğin insan  sağlığı için ne kadar önemli olduğunu kavrayabiliriz. İnsan hem bedenini temiz tutmalı, hem de ruhunu temiz tutmalıdır. Bedenen temizlik ve ruhen temizlik kişiyi daha da parlak yapar ve daha  sağlıklı yapar. Temizlikten kasıt aynı zamanda temiz yiyecekleri de tüketmekten geçer. Mesela yenmesi uygun olmayan, dinen haram olan, sağlığımız açısından da bize zarar veren yemekleri, hayvanları yememeliyiz. Örneğin ; timsah eti, yarasa eti gibi bize zarar veren ve  içinde oluşan zararlı bakteriler  başka insanlara da zarar veren  şeyleri yememeliyiz. Örneğin; Bugün dünyada yaşanan küresel salgının edenlerinden biri de yarasa çorbası denen çorbadan dolayı olduğu söylenmektedir.  Korona virüsü denilen bu salgın şu anda tüm dünyada binlerce, on binlerce can almaktadır. İşte temiz olmamanın,  sağlığa zarar veren şeylerin yenmesi sonucu  bu kötü virüs tüm dünyayı  tehdit etmeye devam etmektedir.  

Ayrıca her yemekten önce  ve sonra, dışarıdan geldiğimiz zaman da ellerimiz sabunla güzel bir şekilde yıkamalıyız, yüzümüzü yıkamalıyız ve sağlığımızı tehlikeye atmamalıyız. Her zaman temiz olmalıyız ve  ‘’ Temizlik imanın yarısıdır.’’ sözünü de unutmamalıyız.

0 Comments:

Yorum Gönder

Deneme