‘’ Kitaplar Da Dostlar Gibi Az Fakat İyi Seçilmiş Olmalıdır.’’ Özdeyişini Açıklayan Bir Kompozisyon Yazınız.

‘’ Kitaplar  Da Dostlar Gibi Az Fakat İyi Seçilmiş Olmalıdır.’’  Özdeyişini Açıklayan  Bir Kompozisyon Yazınız.

 

Kitaplar  dünyamızı güzelleştiren, yaşama anlam katan, hayatın  tadına varmamızı sağlayan muhteşem  eserlerdir. Kitap okumak kişiye sadece bilgi katmaz, aynı zamanda kişinin kendini geliştirmesini sağlar, hayata farklı pencerelerden bakmayı sağlar, empati kurmayı sağlar ve kişinin ruhunun aydınlanmasına  büyük katkı sağlar.  Kitaplar insanın en yakın arkadaşları, en yakın dostlarıdır.  Nasıl ki dost olan kişi bizim yaşamda mutlu olmamızı sağlayan, bizim gelişmemize katkı sağlayan kişi ise kitaplar da işte öyle olmalıdır.  Bunun için iyi kitaplar, nitelikli kitaplar almalıyız ve onları  da tadını çıkara çıkara okumalıyız.

 

Kitap seçiminde de dikkatli olmalıyız. Okuduğumuz kitaplar bizim ufkumuzu açmalı, bizi  ileriye götürmeli ve bizi  geliştirmeli, ilerletmelidir.  Okuduğum bir kitap bana her şeyden önce insan olduğumu hatırlatmalıdır.  Okuduğum kitap bana merhameti, sevgiyi, yardımseverliği, kendimi başkalarının yerine koymayı öğretmelidir.  Okuduğum kitap bana ön yargılı olmamayı, hoşgörülü olmayı, farklılıklara saygılı olmayı öğretmeli ve beni yaşama iyi bir insan olarak,  çalışkan, vatanına ve milletine faydalı bir insan olarak hazırlamalıdır. İşte o zaman o kitaplar gerçek anlamda bana ve içinde yaşadığım topluma fayda sağlamış olur. İşte tüm bunlardan dolayı kitap seçiminde dikkatli olmalıyız. Ne yazık ki piyasa çıkan her kitap nitelikli değildir ve sadece  kişiye maddi çıkar sağlamak amacıyla yazılmış olabilir. Amaç okuru bilgilendirmek ya da ona bir şeyler kazandırmak değildir. Niteliksiz kitaplar sadece yazılmak için yazılmıştır ve okuyan kişi de   bundan hiçbir tat olmaz.

 

Bundan dolayı iyi bir okucuyu olmalıyız. satın alacağımız kitabın nitelikli olmasına dikkat etmeliyiz. Kitap okumaktan , araştırmaktan da asla vazgeçmemeliyiz.


0 Comments:

Yorum Gönder

Deneme