Öz Denetim İle İlgili Hikaye Yazınız.

Öz Denetim İle İlgili  Hikaye Yazınız.

 

Salih sabah erkenden kalkmış işe gitmek için hazırlanıyordu. Eşini ve çocuklarını sabahın erken saatleri olduğu için kaldırmaya kıyamadı.  Hemen tavaya iki yumurta kırıp iki bardak çayla da karnını doyurup işine doğru gitti. Salih Bey’in eşi  Neriman Hanım ise  geç saatte kalkmış, yine her zamanki gibi sinirli ve gergindi. Çok iyi bir eşi ve mutlu bir ailesi olmasına rağmen  Neriman Hanım bir türlü mutlu olamıyor, en ufak bir soruna bile tahammül edemiyordu.

 

Çocuklara sürekli bağırarak konuşur ve kendini bir türlü kontrol altına almayı becermezdi. Aslında kötü biri değildi fakat  Neriman Hanım küçük yaşta annesinden bu şekilde  bir tavır gördüğü için ister isermez o da çocuklarına aynısını  yapıyordu. Bunun farkındaydı, pişman da oluyordu fakat yardıma ihtiyacı vardı.

 

Bir gün küçük oğlan masadaki bardağı yanlışlıkla yere  düşürmüş bunu gören Neriman Hanım cinnet geçirmiş gibi bağırmış ve çocuk korkudan altına kaçırmıştı. Çocuk durmadan ağlıyor ve  kekelemeye başlıyordu. Bunu gören  Neriman Hanım yaptığı  bu yanlış hareketin hemen farkına vardı ve  oğlunu bağrına bastı, ondan defalarca özür diledi ve bir daha çocuklarına bağırmamak için kendi kendine  söz verdi.  Öz denetimini sağlayacaktı artık ve  bu sebepsiz öfkelere yer vermeyecekti hayatında. Hemen bir pskoloijik danışmana gitmeye karar verdi. Yaklaşık on seans sonrası Neriman Hanım’ın eski haliden eser kalmamıştı. O artık  kendini kontrol edebilen, özdenetimini sağlayabilen bir anne olmuştu. Çocukluğunda yaşadıklarının , ailesinin ona yaşattıklarının  suçu çocuklarının ve eşinin değildi.

 

Artık daha  esnek ve sakin bir anne olmuştu. Bir anda bağırmıyor, her şeye sevgi ile yaklaşıyordu. Salih  Bey ve çocukları da Neriman Hanım’ı daha çok seviyordu ve ona her zamankinden daha da çok bağlanmıştı.  İnsanın öz deneimini kurmuş olabilmesi, sağlıklı kararlar alıp verebilmesi ve sinirlerine hakim olabilmesi ne güzel bir şeydi.

2 yorum:

  1. çok güzel olmuş çok işime yaradı

    YanıtlaSil
  2. bunu ikinci yazışım ilk yazdığım kağıdı kayıp ettiğim için tekrar yazıyorum ezberledim artık hikayeyi

    YanıtlaSil

Deneme